четвртак, 16.08.2012, 21:46 -> 22:00
Од 86 докумената за породиљско, 80 непотребнo
Aнализа коју је спровело Удружење власника рачуноводствених агенција (УВРА) показала је да породиље и њихови послодавци морају да прикупе 86 листова разне документације од чега је чак 80 непотребно.Уколико би процедура била поједностављена, привреда би уштедела око 690 милиона динара годишње, што је довољно да се запосли 1200 људи.
У току је медијска кампања "Питајте када" посвећена решавању проблема сувишне папирологије за грађане и привреду која би, осим унапређења квалитета живота и пословног амбијента, допринела и смањењу административних трошкова.
"Питајте када"национална медијска кампања
Национална алијанса за локални економски развој (НАЛЕД) и Радио-телевизија Србије су покренули националну медијску кампању за унапређење привредног амбијента под називом "Питајте када". Кампању су подржали УСАИД (Пројекат за боље услове пословања - БЕП) и Фондација за отворено друштво. Медијска кампања биће заступљена програмски до краја ове године у целокупном медијском систему Радио- телевизије Србије.
Први пример, на који је медијском кампањом указано је сувишна папирологија за труднице и породиље. У фасциклу треба да спакују чак 86 докумената- пријаву, фотокопију здравствене и радне књижице са печатом, исплатне листиће, изводе и још 36 образаца који доказују да је породиља примала плату претходних годину дана.
Анализа ове процедуре је показала да је од 86 чак 80 докумената- непотребно.
И то све да би дванаест месеци добијале исти износ, око 22 хиљаде динара.
Међутим, није одувек било овако. Министарство рада и социјалне политике увело је нова правила прошле године.
Јован Беара, председник пословног удружења "УВРА" : "Када је Влада Србије прошле године усвајала 200 препорука о гиљотини прописа, они су увели измене закона тако да су увели ових 86 папира."
Свакако да може другачије и једноставније. Решење овог проблема резултирало би побољшањем квалитета живота грађана Србије, унапређењем привредног амбијента и смањењем административних трошкова.
Укажите на сувишну процедуру
На интернет порталу НАЛЕД-а грађани могу указати на примере непотребних и обимних процедура и предложити решења. Као што назив кампање гласи "питајте када", НАЛЕД ће се постарати да и грађани и привредници добију одговоре и решења од представника изабраних власти и надлежних институција када ће одређени бирократски проблеми бити откоњени.
Уколико би се само процедура за труднице и породиље поједноставила, привреда би уштедела око 690 милиона динара годишње што је довољно да се запосли 1200 људи.
Налед, РТС и сви партнери пројекта "Питајте када" посвећени су подстицању реализације гиљотине прописа у Србији.
Јелена Бојовић, директор програма за регулаторну реформу, НАЛЕД:
"Требају нам што прецизније информације од грађана и привреде да опишемо тачан процес и онда ћемо куцати буквално на сва врата док не нађемо некога ко је надлежан за реализацију, за ту процедуру. Потрудићемо се да окупимо све оне који су за то задужени, покушати да сагледамо процес од почетка до краја и на тај начин на њега да утичемо.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар