300 милиона евра са донаторске конференције у Сарајеву

На донаторској конференцији у Сарајеву прикупљено око 300 милиона евра за стамбено збрињавање избеглица. ЕУ и САД обећали да ће у наредних пет година обезбедити још 200 милиона.

У Сарајеву је данас одржана донаторска конференција на којој је прикупљено око 300 милиона евра за стамбено збрињавање најугроженијих избеглица у БиХ, Црној Гори, Хрватској и Србији. То је 60 одсто средстава која су потребна за решавање стамбеног питања.

Ипак, Европска унија и Сједињене Америчке Државе обећале су да ће у наредних пет година обезбедити остатак новца - још 200 милиона - потребан за регионални програм којим би био обезбеђен "кров над главом" за 27.000 избегличких породица, саопштио је на завршној конференцији за новинаре министар за људска права и избеглице БиХ Дамир Љубић.

Највећи износ је путем ИПА фондова обезбедила Европска унија - 230 милиона евра. Влада САД издвојиће десет милиона долара у 2012. години - што је око 7.600.000 евра, али најавила је да ће новац издвајати и наредних година.

По пет милиона евра издвојиће владе Италије, Норвешке, Немачке и Швајцарске, Данска је издвојила 1,3 милиона, а Турска милион евра. Луксембург је помогао са 500.000 евра, док ће Кипар, Чешка и Румунија издвојити по 50.000 евра, а Мађарска 30.000.

Државе региона - БиХ, Црна Гора, Хрватска и Србија - требало би, притом, да обезбеде учешће од 83 милиона евра, од тога Србија 33 милиона.

Програмом, кад се реализује у потпуности, како се очекује у наредних пет година, требало би да буде решено стамбено питање за укупно 74.000 људи у Србији, БиХ, Хрватској и Црној Гори.

Из Фонда од укупно 583 милиона евра, Србија би требало да добије 335,2 милиона, Хрватска 119,7, БиХ 101 милион и Црна Гора 27,7 милиона евра.

Србија би на тај начин у наредних пет година трајно збринула 16.780 најугроженијих породица, односно око 45.000 особа избеглих за време рата 1991-1995. из БиХ и Хрватске и све преостале избеглице који још живе у колективним центрима.

Шеф српске дипломатије Вук Јеремић: "То нису мала средства, али нису довољна. Само у Србији има више од 600.000 избеглица и интерно расељених лица, а и остале земље имају сличан проблем. Потребно је направити још много корака да би се овај проблем трајно решио, али је конференција, у сваком случају, један добар, важан и значајан корак у том правцу"...

Министри спољних послова Србије, БиХ, Црне Горе и Хрватске су поручили са ове конференције да постоји одлучност да се трајно реши питање избеглица и позвали донаторе из света да у томе помогну.

Шеф српске дипломатије Вук Јеремић оценио је да конференција у Сарајеву представља први велики корак ка трајном решавању избегличког питања у земљама региона.

У раду конференције учествовали су високи комесар УН за избеглице Антонио Гутереш, комесар за проширење ЕУ Штефан Филе, генерални секретар ОЕБС-а Ламберто Занијер, заменик генералног директора за проширење ЕУ Јост Корте и главни заменик помоћника државног секретара САД у Бироу за популације, избеглице и миграцију Дејвид Робинсон.

Високи званичници УН, ОЕБС-а, ЕУ и Сједињених Држава поздравили су у Сарајеву "политичку вољу" земаља региона - БиХ, Црне Горе, Хрватске и Србије - да затворе поглавље о избеглицама трајним решавањем њихових проблема.

Европски комесар за проширење Штефан Филе оценио је да је конференција сигуран знак да је регион одлучио да остави прошлост иза себе и постане добар европски сусед.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 25. децембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње