Читај ми!

Музика вива – Остварења Мајкла Најмана

Овај британски аутор најпознатији је по својим вишеструко награђиваним делима у области примењене музике, пре свега партитура за филмове Џејн Кемпион и Питера Гринавеја, али поред ових радова, у његовом опусу се налазе и дела у традиционалним жанровима класичне музике.

Најман је аутор више опера, шест концерата, пет гудачких квартета и чак дванаест симфонија и бројних камерних остварења, у којима комбинује минималистички стилски проседе, са употребом модуларних, репетативних структура, које често комбинује са елементима популарне музике, али и историјским музичким стиловима, попут барока, класике или романтизма.

На почетку емисије чућете Симфонију број број 5 из 2013. године. Ово дело је једна од дванаест довршених, а деветнаест планираних симфонија овог аутора – део амбициозно замишљеног циклуса који по својим димензијама превазилази чак и низ од једанаест остварења овог жанра у опусу Филипа Гласа. Иако жанр симфоније наизглед није у сагласју са естетиком минимализма, заснованом на понављањима, заокруженим обрасцима и хармонски статичним блоковима, Најман успева да употребом неких својих старијих тема, али и пажљивим грађењем драматургије појединачних ставова и целог циклуса, створи убедљиво и драматично дело.

Гудачки квартет број 3 поручио је Александар Баланеску, виолиниста истоименог гудачког квартета, те је Најман посегнуо за румунским фолклором, као начином да направи омаж пореклу овом уметника. Најман је 1965. године боравио у Румунији како би проучавао музику ове земље, а елементи румунског фолклора били су присутни и у његовим филмским партитурама са краја осамдесетих година прошлог века, пре свих у документарном филму Из рушевина. У квартету из 1990. године, он се поново враћа овом материјалу, али га сада обрађује у много оптимистичнијем маниру, компонујући дело које слави пад Николаеа Чаушескуа.

Емисију ће заокружити Најманова Сифмонијa број 2 написана 2014. године. По расположењу које доминира у делу, ова партитура је најближа Најмановом веома успешном саундтреку за љубавну драму Крај једне љубавне приче. Почетни материјал потиче из музике за пољске филмове на којима је Најман радио 2009. године, који је аутор додатно укрстио са циклусом песама Екс Фотос, те отуда потиче и истоимени поднаслов дела који је аутор предложио.

Уредница емисије: Ивана Неимаревић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом