Читај ми!

Имагинарна едиција

Талал Асад: Рефлексије о израелско-палестинском сукобу (2)

У овом седмичном циклусу можете слушати есеје филозофа Брајана Клуга, антрополога Талала Асада и Дидијеа Фасена о питањима језика и морала у контексту израелско-палестинског рата који је у току.

У наставку овог седмичног циклуса, до четвртка, 10. априла, можете пратити текст „Рефлексије о израелско-палестинском сукобу“, чији је аутор Талал Асад. Надовезујући се на есеј Брајана Клуга „Џорџ Орвел, Газа и девалвација језика”, аутор разматра неколико начина на које се језик употребљава како би се описало насиље које је Израел почео да спроводи над палестинским становништвом Газе и Западне обале, „одговарајући“ на напад Хамаса од 7. октобра 2023. године. Притом, Асад се нарочито фокусира на оно што у овом тексту назива „заводљивошћу моћи“, чему су, према његовом мишљењу, подложна не само људска бића уопште, већ нарочито они који се (само)перципирају као жртве. Наиме, моћ генерише језик који, заузврат, често подстиче и оправдава екстремно насиље. Стога је у садашњој ситуацији, у којој долази до манифестовања свесне окрутности – а коју њени починиоци, по правилу, поричу – „неопходно не само да се размишља уз помоћ јасног и честитог језика, већ и да се говори и делa на начин који би могао помоћи да се заустави несвакидашња суровост коју Израел испољава према становништву Газе”.

Овај текст, изворно објављен у другом броју часописa Humanity за 2024, превели су с енглеског Милица Јеремић и Предраг Шарчевић.

Текст чита: Александар Божовић
Уредник: Предраг Шарчевић

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом