Читај ми!

Научни скупови

Бојан Јовић: Неке савремене тематизације мотива земље Дембелије

У емисији Научни скупови, од понедељка, 30. септембра, до петка, 4. октобра, слушате снимке са Међународног научног скупа „Нова средњовековља – средњи век у модерној књижевности у уметности”, који је одржан од 9. до 11. септембра у Галерији Педагошког музеја у Београду. У трећој емисији овог циклуса можете пратити излагање Бојана Јовића „Неке савремене тематизације мотива земље Дембелије”.

На почетку излагања Бојан Јовић описује основне одлике савремених књижевних и уметничких обрада мотива земље Дембелије (Pays de Cockaygne, Luyeleckerland, Land of Cockaigne, Schlaraffenland). Реч је о врсти народне утопије која се у европској култури јавља као спој фолклорних традиција и слика муслиманског раја у латинским текстовима с почетка 12. века, а као пример уживања супротстављеног хришћанским вредностима и духовности. Описана као место прекомерности и облапорности, где лете печене гуске и шеве, теку реке млека и вина, где су и шиндре направљене од колача, земља Дембелија је у западну књижевност ушла у 13. веку, добијајући током времена и сатирична значења, уперена против монаха и монахиња, као и црте анархичности и потпуне телесне необузданости.

Представа Дембелије се први пут појављује у француској песми Le fabliau de Cocagne, потом у веома сличној холандској верзији Het Luyeleckerland и, коначно, у енглеској књижевности током прве четвртине 14. века. У ликовној уметности се јавља на гравири Никола Нелија (1564), платну Питера Бројгела Старијег (1567), те у радовима породице Ремондини (1606), Јохана Баптиста Хомана (1700) и тако даље. Савремене тематизације земље Дембелије у књижевним текстовима показују да је мотив изузетно привлачан, пре свега, за писце књижевности за децу (велики број наслова на различитим језицима), неким обрадама у књижевности за одрасле (Џефри Луис, 2001), док се нова тумачења у сликарству срећу у делима Мајкла Шеперда (2014), Вила Котона (2011–2012), Џене Дирдорф (2016) и Винцента Десидериjа (1993–2003).

У сутрашњој емисији можете слушати излагање Весне Пено „Дејство ново-старе црквене музике у обликовању модерног српског културног идентитета”.

Уредница циклуса Тања Мијовић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње