Студије и огледи

Радомир Путник: „Баш-бунар” – тестамент очајника

У емисији Студије и огледи, од 25. до 27. септембра можете слушати делове обимнијег есеја Радомира Путника о стваралаштву Алкесандра Поповића. У трећој емисији овог циклуса прочитаћемо Путников текст „’Баш-бунар’ – тестамент очајника”.

Позоришна драма Баш-бунар, последња коју је Александар Поповић написао, али и режирао у Звездара театру, у рецензијама дневних новина и недељника, као и у каснијим театролошким студијама, различито је тумачена. На пример, Владимир Стаменковић и Драгана Бесара прогласили су Баш-бунар фарсом (Стаменковић је то учинио ослањајући се на сценско упризорење, а Бесара на анализу драмског текста), Петар Волк је ово дело означава као тужну комедију, Авдо Мујчиновић истиче Поповића као писца који добро разуме људски бол и патњу, за Ивана Меденицу представа Баш-бунар остварена је као збир комичних ситуација и тако даље.

Овим тумачењима Радомир Путник додаје: „Четворо јунака Баш-бунара налазе се у трагичној ситуацији – куће су им спаљене, а материјална добра украдена. Уз ове невоље, принуђени су да се као избеглице потуцају по прихватним центрима у којима су још и додатно понижени. Премда се браћа Манасије и Анастас разликују по карактеру, не разликују се по менталитету. Обојица исказују доследну тврдоглавост и каинавељевску узајамну мржњу. Њихове жене Драгослава и Бисерка јесу трпељивије, али у свему су потчињене мужевима. Наизменичним показивањем сцена страдања ове две породице, увећањем њихове патње и понижења које доживљавају у средини у којој су рођени, формирани и живели своје животе до избијања грађанског рата, као и додатним мукама с којима се сусрећу у избегличким центрима, обе породице доведене су на ивицу биолошког опстанка… Да би донекле релаксирао до крајности заоштрену трагичну ситуацију браће која су у завади а која, ипак, морају да се испомажу, Александар Поповић повремено уводи по који комички елемент чиме, с једне стране, коментарише статус избеглица, док с друге стране, показује потпуну незаинтересованост међународних хуманитарних организација које би требало да збрињавају бескућнике… Из ових разлога Баш-бунар закључује списатељски пут Александра Поповића који је започео лепршавом и помало наивном фарсом Љубинко и Десанка, да би се, после четрдесетак година, окончао овом трагедијом која је, у ствари, тестамент очајника – сведока времена и протока његових незаустављивих нужности”.

После блока музичких емисија можете пратити текст Радомира Путника „Афоризам у Доситеја и Александра Поповића”.

Читала је Душица Мијатовић.
Уредница Тања Мијовић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње