Читај ми!

Жене у музици – Зузанa Ружичковa

Емисија је посвећена Зузани Ружичковој, чембалисткињи која је дала драгоцен допринос афирмацији овог инструмента и промовисању литературе за њега. Слушаћете одабране нумере обједињене у оквиру албума „Енглески вирџиналисти” који је објавила немачка издавачка кућа Орфео 1988. године.

Рођена 14. јануара 1927. у чешком граду Плзењу, Зузана Ружичкова је од раног детињства исказивала наклоност ка музици, а посебно ка делима Јохана Себастијана Баха. Препознавши у њој јединствен таленат, родитељи су одлучили да је пошаљу у Париз на школовање. Међутим, у освит Другог светског рата, немачком окупацијом Чехословачке 1938, свака могућност студирања у иностранству била је онемогућена. Године 1942. Зузана Ружичкова је са родитељима депортована у нацистички логор Терезин, у којем је изгубила оца, а заједно са мајком је потом послата у озлоглашени Аушвиц, да би две године касније обе биле принудне раднице у Хамбургу, док су последње дане рата провеле у концентрационом логору Берген-Белзен.

Након опоравка од недаћа које је преживела у току рата, Ружичкова је одлучила да настави музичко образовање. Од 1947. до 1951. похађала је Академију за извођачке уметности у Прагу, а у току студија развила је посебну наклоност ка раној музици. Први реситал на чембалу одржала је 1951. године, а потом је 1956. уследио велики успех: овенчана је специјалном наградом на А-Ер-Деовом Међународном музичком такмичењу у Минхену. Том приликом добила је и стипендију за специјализацију у Паризу.

Успех на такмичењу у Минхену означио је и почетак њене велике међународне каријере. Редовно је наступала широм Европе, у Јапану и у Америци. Запажене концерте одржала је на фестивалима у Лајпцигу, Штутгарту, Хајделбергу, Франкфурту и другим градовима. Године 1962. била је једна од оснивача ансамбла Прашки камерни солисти заједно са диригентом Вацлавом Нојманом. Партнерске сарадње у оквиру камерних састава остварила са Пјером Фурнијеом, Жан-Пјером Рампалом, Јаношем Старкером, као и диригентима попут Паула Захера, Херберта Блумстета, Невила Маринера и других.

Богат дискографски опус Зузане Ружичкове обухвата велики број дела од енглеских вирџиналиста до савремених композитора, међутим, Бахова музика је била главна окосница њене уметности интерпретације. То је и разлог због којег је Ружичкова 1975. за издавачку кућу Ерато објавила интегрално издање Бахове музике за чембало, оставши у историји музике упамћена као прва чембалисткиња која је снимила сва Бахова дела за овај инструмент. Занимљиво је да је током пет деценија које је провела у браку са Виктором Калабисом инспирисала композитора да јој посвети нека од својих најзначајнијих дела за чембало, међу којима су Акварели и величанствени Концерт за чембало и гудаче.

Године 1950. Ружичкова је започела педагошку каријеру на Академији у Прагу, међутим тек је 1990. добила звање редовног професора. У Братислави је радила као гостујући професор од 1978. до 1982. године, где је основала и Катедру за чембало. Своја знања преносила је студентима и у оквиру мајсторских курсева које је држала у Цириху, Штутгарту, Кракову, Будимпешти, Риги и Токију. Међу њеним ученицима се издвајају познати уметници Кристофер Хогвуд и Махан Есфахани.

Након пензионисања 2006. остала је активна у чешком музичком животу као потпредседница Међународног музичког такмичења Прашко пролеће, као и у оквиру стручних тимова Друштва Камерних музичара и такмичења Кончертино Прага.

Овенчана је бројним наградама и признањима, међу којима су француски Орден витеза уметности и књижевности и Медаља за заслуге – једно од највиших одликовања Чешке. Године 2007. добила је награду чешког Музичког савета за животно дело, а била је и почасна чланица неколико истакнутих музичких институција међу којима су британско Национално удружење за рану музику и Дворжаково Друштво за чешку музику. Преминула је у Прагу 2017. године.

Уредница Ирина Максимовић Шашић

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње