Читај ми!

Жене у музици

Чланови ансамбла Дашкова изводе комаде руских композиторки осамнаестог века. Ансамбл наступа у саставу: Елена Жукова, чембало, Ана Бинета Диуф, мецосопран, Олег Тимофејев, седможичана гитара и Ингрид Метјуз, барокна виолина. Албум под насловом „Руске жене композиторке 18. века” објављен је августа 2020. године у продукцији куће Хенслер.

Музички живот Русије осамнаестог века био је богат и разнолик. Историчари наводе да су се истакнути композитори из целе Европе надметали за позиције на двору у Санкт Петербургу, иако се у западно-европском контексту, када се говори о руској уметничкој музици, најчешће реферира на деветнаести век, на остварења Петра Чајковског и ауторе окупљене у оквиру Велике петорке, коју су чинили Балакирјев, Бородин, Римски-Корсаков, Мусоргски и Кјуи. Поред тога, Русија у осамнаестом веку била је јединствена и по томе што су у периоду од 1730. до 1796. владари биле жене: од Ане Ивановне, потом Јелисавете Петровне – ћерке Петра Великог, и напослетку Катарине Велике, која је важила за једну од најутицајнијих и најмоћнијих жена-владарки у светској историји. Музиколози истичу како Катарина Велика није имала таленат за музику, али то је није спречило да на свом двору има софистицирано музичко окружење. И сама је била свесна великог потенцијала 'музичке' пропаганде, па је написала и неколико политички инспирисаних либрета које су потом музички уобличили оперски композитори попут Ђузепа Сартија, Василија Пашкевича и других. Поред тога, Катарина Велика је посебно подржавала своје дворске даме које су креативност исказивале кроз вокалне и инструментале композиције. 

Слушаћемо комаде из пера надарених музичарки и композиторки које су биле у најужим круговима Катарине Велике, попут Наталије Куракине, Екатарине Сињавине-Воронцове, Варваре Головине, као и Јекатарине Дашкове. Управо су по кнегињи Дашковој, руској аристократкињи и покровитељки уметности која је на челу Академије наука, као прва жена, била у периоду од 1783. до 1796. године, чланови ансамбла назвали свој састав, који је од 1995. усмерен на историјски информисано извођење и посвећен очувању руске музичке традиције.

Уредница Ирина Максимовић Шашић  

 

 

 

 

 

  

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње