Научни скупови

Годишњице великих филозофа – Уна Поповић о Вилхелму Дилтају и Јелена Бољановић о Карлу Јасперсу

У емисији Научни скупови од понедељка, 29. јануара, до петка, 2. фебруара, можете слушати снимке са конференције „Годишњице великих филозофа” која је, у организацији Српског филозофског друштва, одржана 23. децембра на Филозофском факултету Универзитета у Београду. На почетку треће емисије овог циклуса можете пратити излагање Уне Поповић о Вилхелму Дилтају, а потом ће о Карлу Јасперсу говорити Јелена Бољановић.

Вилхелм Дилтај (1833–1911) био је немачки филозоф, историчар, социолог и психолог. Као син теолога реформистичке цркве, и сам је почео да студира теологију, али се врло брзо више заинтересовао за филозофију, историју, уметност и тако даље. Његов главни пројекат било је заснивање историјског сазнања, као и разјашњавање дистинкције између природних и духовних наука. Сходно томе, Уна Поповић истиче Дилтајев допринос у спору о методи, односно његово истрајавање на признавању другачије врсте научности у односу на природне науке.

Будући да се људски свет разликује од природног света, другачије му се мора и приступити, како у смислу методе, тако и у смислу закона и разумевања. Иако је уважавао чињеницу развоја појединачних наука и њихогог одвајања од филозофије, Дилтај је био веома опрезан према уској специјализацији и фрагментисању науке и знања о човеку. Противио се идеалистичкој метафизичкој традицији и раздвајању филозофских категорија од света живота, тврдећи да оне, како би захватиле целину духовног искуства, треба да буду реалне, животне и конкретне. Као другу компоненту Дилтајеве филозофије ауторка излагања наводи херменеутичку логику, која није заснована на објашњењу већ на разумевању, а која је касније прерасла у филозофију језика.


Карл Јасперс (1883–1969) био је немачко-швајцарски филозоф и психијатар, који је остварио валики утицај на обе дисциплине, као и на теологију. Покушавао је да створи иновативан филозофски систем, а у Немачкој су га сматрали највећим представником егзистенцијализма, иако он сам никада није прихватио ту етикету.

Како запажа Јелена Бољановић, Јасперс је у филозофији највише пажње посветио такозваним „граничним ситуацијама” – моментима који се супротстављају свакодневном животу, тренуцима у којима човек мора да промени свој поглед на свет и настави даље, док је у психијатрији највећи допринос дао својом феноменолошком психологијом заснованом на целовитом сагледавању пацијента. Залагао се за биографски метод у психијатрији, за третирање пацијената као субјеката, а не као објеката, те за интроспекцију као пут ка спознаји. Његово дело Општа психопатологија и данас се сматра интелектуалном мапом у психијатрији, а класификација менталних обољења и даље почива на Јаспесовим открићима.

У сутрашњој емисији можете слушати излагања Милоша Вулетића „О Маргарет Кевендиш” са овог научног скупа.


Уредница циклуса: Тања Мијовић

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње