Читај ми!

Жене у музици

Остварења четири аустралијске композиторке из различитих периода музичке историје: Маргарет Садерланд, Миријам Хајд, Мери Финстерер и Еле Масенс. Снимке је објавила издавачка кућа ABC Classics 2020. године, у оквиру двоструког компакт-диска „Жене вредне пажње: век аустралијских композиторки”.

Стваралаштво Маргарет Садерланд обележило је прву половину двадесетог века, а њен живот одвијао се од 1897. до 1984. године. У фокусу њеног композиторског интересовања била су камерна дела, иако се у опусу који броји преко деведесет остварења налазе и оркестарске композиције. Њен музички идиом обилује ’романтичном топлином’, богатством ритмичких структура, док се префињен укус за контрапунктски стил и обликовање мелодија, истичу музиколози, сматрају јединственим композиторским квалитетима ове аустралијске ауторке. У извођењу Симфонијског оркестра из Мелбурна и диригента Џона Хопкинса слушаћете симфонијску поему Уклета брда.

Миријам Хајд је живела од 1913. до 2005. године, а била је активна као композиторка, пијанисткиња и педагошкиња. Често је изводила своја дела, а њен музички језик привукао је пажњу жирија на бројним такмичењима, па је овенчана признањима међу којима је и енглеска Кобет награда за остварења из области камерне музике. Током боравка у Енглеској тридесетих година прошлог века, остварила је запажену сарадњу са Би-Би-Сијевим оркестрима, док су њене наступе (на којима је изводила своја, као и дела других аутора) пратили истакнути музичари тог доба, попут Рахмањинова, Прокофјева и Јехудија Мењухина. Композицију Сеоски вашар Миријам Хајд је компоновала 1943. године, у форми балета за оркестар. Слушаћете интерпретацију чланова Симфонијског оркестра из Сиднеја под управом Добса Френкса.

Мери Финстерер је једна од најзанимљивих и најиновативнијих савремених ауторки у области оркестарске музике. Ради као шефица Одсека за композицију и камерну музику на престижном аустралијском Универзитету Монаш, а за своја дела одликована је важним признањима међу којима је награда Australia Art Music из 2014. године, за композицију Језеро леда, из циклуса Приче које недостају, број 1. Реч је о концерту за контрабас и оркестар, који је посвећен почасном контрабасисти Симфонијског оркестра из Сиднеја и професору овог инструмента на сиднејском Конзерваторијуму – Кејсу Борсми, чију интерпретацију дела ћете чути у емисији.   

Композиција Простор између звезда из 2017. године, младе аустралијске композиторке Еле Масенс заокружиће емисију. Овим остварењем Ела Масенс је окончала мастер студије композиције на Конзерваторијуму у Сиднеју, а посветила га је свом деди који је преминуо у периоду када је започела рад на обликовању партитуре.

Уредница Ирина Максимовић Шашић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње