Читај ми!

Жене у музици

Албум Портрет даме са харфом: музика за Кристину, краљицу Шведске. Дела Бернанда Пасквинија, Арканђела Корелија, Жака Аркаделта, Алесандра Страделе и анонимног аутора из седамнаестог века.

На овом издању које је објавила кућа Глоса 2018. године, харфисткиња Мара Галаси представила је одабрана дела композитора који су били активни у Риму у другој половини седамнаестог века, а који су посредно или непосредно били везани за краљицу Кристину и њен римски двор. Снимци су забележени 2016. и 2017. године у позоришту Arena del Sole у Рокабјанки, у Парми, а том приликом Мара Галаси је свирала на копији ‘Харфе Барберини‘ Ђиролама Ачарија из 1632, коју је 2010. године начинио Дарио Понтиђа, савремени градитељ ових инструмената.

Италијанска харфисткиња и музиколошкиња Мара Галаси специјализована је за извођење на различитим типовима харфи: од ренесансних, барокних, до савремених педалних харфи. Студије инструмента похађала је у Милану и Пезару, а додатно се усавршавала у области историјски информисаног извођења у Амстердаму и Њујорку, док је студије музикологије похађала у Лондону. Активна је као солисткиња и чланица бројних инструменталних и вокалних састава специјализованих за ренесансну и барокну музику, попут ансамбала Кончерто Вокале, Кончерто Италијано, Кончерто Келн, Академија за стару музику и Фрајбуршки барокни оркестар. У оквиру музиколошке праксе, Мара Галаси је спровела минуциозна истраживања у области историјских харфи, а поред педагошког рада у Милану и Барселони, она често води и мастерклас на Конзерваторијумима у Лозани, Лиону и Москви.

Албумом Портрет даме са харфом - музика за Кристину, краљицу Шведске Мара Галаси нас уводи у звучни амбијент двора ове велике поклонице уметности и музике, једне од најнеконвенционалнијих и најобразованијих жена друге половине седамнаестог века. Наиме, након што је абдицирала 1654. године, Кристина је прешла у католичанство и настанила се у Риму, у којем је провела значајан део живота. Остала је упамћена као велика покровитељка уметности. Године 1656. учествовала је у формирању књижевног круга који ће израсти у Аркадијску Академију, а на њеном двору стварали су и значајни музичари. У тексту који прати ово издање, музиколог Арналдо Морели даје драгоцене историјске податке о краљичиним сусретима и сарадњи са композиторима попут Алесандра Страделе, Бернарда Пасквинија и Арканђела Корелија, а који су јој посветили своја дела или их писали по њеној поруџбини. Како су се у римским палатама тог времена налазиле и богате колекције харфи, краљица Кристина гајила је посебну наклоност ка овом инструменту. Морели истиче да је и сам папа Александар Седми, у част њеног доласка у Рим поручио оперу Људски живот Марку Марацолију, композитору, певачу и виртоузу на харфи, а ово дело је изведено у Палати Барберини, уз велике почасти. Занимљив је и податак да је Алесандро Страдела, композитор који је значајан број дела наменио за краљичину Академију или њене приватне забаве, користио харфу у својој Божићној кантати.

Композитор Бернардо Пасквини, који је највећи део живота провео у служби племићке породице Боргезе, био је један од краљичиних миљеника, а она га је, како то истиче Морели, често називала „Принцом Музике". Године 1687. краљица је од њега поручила кантату Музичка академија, намењену великом извођачком апарату од 200 музичара, у част енглеског краља Џејмса Другог, а ово дело је изведено под управом Арканђела Корелија. У писму из маја 1679. године Корели је изразио свој понос што је имао прилику да компонује дела за Аркадијску Академију, а две године касније, 1681, објавио је Дванаест трио соната, опус 1. Ово је прва композиторова објављена збирка и  посвећена је управо краљици Кристини.

 

Уредница: Ирина Максимовић Шашић

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње