Читај ми!

Научни скупови

Мирјана Бечејски: У трагању… Роман „Лагум” Светлане Велмар-Јанковић

У емисији Научни скупови, од 2. до 6. јанура, можете слушати снимке са конференције „Нова читања Светлане Велмар-Јанковић”, која је одржана 2. децембра у Универзитетској библиотеци „Никола Тесла” у Нишу. У трећој емисији овог циклуса можете пратити излагање Мирјане Бечејски „У трагању… Роман ’Лагум’ Светлане Велмар-Јанковић”.

Мирјана Бечејски разматра књижевне поступке којима Светлана Велмар-Јанковић у роману Лагум приказује личну и породичну судбину главне јунакиње, на фону преломних (историјских) догађаја у деценијама пре, током и после Другог светског рата, све до тренутка у којем се сустичу њена многобројна сада – оживљена сећања на минула времена, као и наслаге (социолошке, политичко-идеолошке, језичке, етичке, естетичке) које та времена са собом носе. Реч је о модерно конципираном роману, који спаја два опречна стваралачка начела – документарност и субјективност. Наиме, посредством интимне бележнице јунакиње Милице Павловић прати се њен ток свести – самоспознавање кроз моралне и интелектуалне дилеме, док значајан документарно-историографски слој доводи у питање историјску Истину победника.

Бечејски посебну пажњу посвећује односу ауторског лика и ја-приповедача, односно записивача, приповедне инстанце и приповедачког сада (схватање темпоралности у Рикеровском смислу), као и на есејистички ток романа: приче (о) речима (језик који нестаје и језик који настаје), „каталошке причеˮ о улицама и прошлости Београда (које ће се даље развијати у приповедној и есејистичкој прози Светлане Велмар-Јанковић све до монографије Капија Балкана), пасажи посвећени савременицима и сродницима (културним и јавним радницима о којима ће ауторка писати и у својим огледима), рефлексије о општим и конкретним проблемима ликовне и примењене уметности. Будући да је прототип главне јунакиње мајка списатељице, истовремено и један од најмодернијих женских књижевних гласова који су се у нашој књижевности јавили накратко између два рата, Лагум и својом темом и својим поступцима представља и својеврстан књижевни омаж заборављеној књижевници Мими Вуловић. На овај начин Светлана Велмар- Јанковић остварује дијалог с модерном књижевном традицијом - општом (Вирџиније Вулф) и националном (Исидоре Секулић), али и истиче грб свог порекла на генеалошком породичном и књижевном стаблу.

Уредници циклуса Тања Мијовић и Предраг Шарчевић.



Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње