Читај ми!

Жене у музици

In memoriam: др Селена Ракочевић

Вечерашња емисија посвећена је Селени Ракочевић, српској етнокореолошкињи и етномузиколошкињи.

Емисију ће испунити одабрани теренски снимци традиционалних свадбених песама које је ова научница бележила од 1994. до 2004. године у Доњем Банату. Потом ћемо прочитати одломак из њене студије Шта је то игра? Етнокореолошки поглед на терминолошка и концептуална одређења појма, коју је Академија уметности у Бањалуци објавила 2004. године, у оквиру зборника радова са научног скупа Дани Владе Милошевића. У последњем сегменту емисије чућете два примера тамбурашке свирке које је Селена Ракочевић уврстила у CD издање ETHNO.COM-а 2006. године, у оквиру четвртог фестивала традиционалне музике који је био насловљен Путевима тамбуре: од срца Балкана до војвођанске равнице.

Рођена 26. октобра 1971. године у Београду, Селена Ракочевић (рођ. Литвиновић) детињство и младост је провела у Панчеву. Студије етномузикологије похађала је на Факултету музичке уметности у Београду, где је од 1997. радила као асистенткиња, а потом и професорка на Катедри за етномузикологију, на предмету етнокореологија, а овај курс је држала и на Академији уметности у Новом Саду. Докторирала је 2009. године на Факултету музичке уметности у Београду. Објавила је значајан број стручних радова, четири компакт-диска и DVD издања, као и неколико књига, међу којима су: Вокална традиција банатских Срба околине Панчева 1999. године, Вокална традиција Срба у Доњем Банату 2002, Игре плесних структура – Традиционална игра и музика за игру Срба у Банату у светлу узајамних утицаја 2011, Традиционални плесови Срба у Банату 2012, као и студију поводом десете годишњице фестивала ETHNO.COM – Фестивал као стратегија дијалога, која је објављена 2014. године.

Педагошка и научно-истраживачка интересовања Селене Ракочевић била су усмерена на музичку и играчку традицију Баната у светлу мултикултуралности и мултиетничког контекста, као и на историју етнокореологије као самосталне научне дисциплине. Била је чланица Борда Студијске групе за музику и плес југоисточне Европе, Међународног савета за традиционалну музику, и управног одбора Центра за истраживање и очување традиционалних игара Србије. У периоду од 2003. до 2012. године радила је као уметничка директорка фестивала традиционалне музике ETHNO.COM у Панчеву. Наступала је на бројним домаћим и међународним научним скуповима, сарађивала је са многим уметничким удружењима српске дијаспоре и била чланица жирија на смотрама и фестивалима традиционалне музике и игре.

Преминула је 18. маја ове године у Београду.

Уредница Ирина Максимовић Шашић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње