Читај ми!

Жене у музици – Ала Павлова

Остварења Але Павлове, савремене руске композиторке и музиколошкиње која живи и ради у Њујорку, а чија дела критичари описују као дубока и ’интимно’ комуникативна.

Рођена 13. јула 1952. године у украјинском граду Виници, Ала Павлова се 1961. са родитељима преселила у Москву где је похађала часове на Музичком институту Иполитов-Иванов, а потом је уписала студије композиције и музикологије при Руској музичкој академији сестара Гњесин. Од студентских дана до деведесетих година била је под утицајем дела Ане Ахматове, знамените песникиње из Одесе, једне од истакнутих представница акмеизма у књижевности који је обележио модернистичке трендове руске поезије на почетку двадесетог века, а чији су постулати били залагање за 'земаљску' интимност, аполитичност и равнодушност према проблемима тадашњег савременог света. Од 1983. до 1986. године Ала Павлова је боравила у Софији где је радила при Удружењу композитора Бугарске, али и као програмска уредница Бугарске националне опере. По повратку у Москву, у којој је боравила до 1989, радила је при Руском музичком удружењу, а у том периоду написала је на стотине музиколошких радова публикованих у руским и бугарским стручним часописима. Од 1990. године живи и ради у Њујорку, где је постала и чланица Удружења жена композиторки.

Опус Але Павлове обухвата велики број оркестарских остварења међу којима је једанаест симфонија, као и више инструменталних и вокалних дела извођених у Америци, Европи, Канади, Јапану, Индији, Аустралији и Новом Зеланду. Последњих година Павлова негује и посебно интересовање за филмску и позоришну музику, пише дела за плесне трупе, али и за децу.

На почетку емисије слушаћете Монолог за виолину и гудаче који је композиторка посветила сећању на детињство и свог оца који је, како је истакла у једном интервјуу „волео да свира виолину... иако није био професионални музичар, за њега је музика била најдрагоценија ствар у универзуму". Након тога следи балетска свита Суламка, коју је Павлова компоновала 2003. и 2004. године од одломака из истоименог балета који је настао по новели Суламка: романса антике, а коју је 1908. објавио руски писац Александар Куприн инспирисан старозаветном Песмом над песмама. У овом остварењу представљена је драматична и дирљива прича о љубави између краља Соломона и сиромашне девојке Суламке, слушкиње у његовом винограду, која је иначе била и једина права љубав у његовом животу. Либрето укључује асирске и египатске сцене, а сви описани догађаји имају и историјску основу, укључујући и Велике мистерије Изиде и Озириса.

Емисију ће заокружити Четврта симфонија из 2002. године. Инспирацију за ову једноставачну симфонију, композиторка је пронашла у будистичком концепту шамбале. Сам појам односи се на мистично краљевство скривено иза снежних врхова Хималаја, односно, означава место среће, мира, умерености и просветљења. Павлова је ово дело описала као „свој пут до Шамбал"е", а у њему је користила тоналне структуре, једноставну форму и богато обликоване мелодијске линије које плене својом изражајношћу.

Уредница Ирина Максимовић Шашић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње