Читај ми!

Рефлексије

Едуардо Вивеирос де Кастро и Дебора Дановски: Прошлост тек треба да дође

Дијалектика трансценденције и иманенције задобила је, у савремено доба, канонски облик разлике између Природе и Културе, чија ноторна нестабилност данас постаје све неодрживија с појавом космополитичких импликација епохе антропоцена.

У књизи Порекло и циљ историје Карл Јасперс је развио тезу о тзв. аксијалном добу, периоду између 800. и 200. године пре наше ере, које је на простору Евроазије обележила појава значајних фигура источњачке мисли попут Конфучија или Буде, као и великих хебрејских пророка и грчких песника, историчара и филозофа. У том периоду „настао је човек каквог данас познајемо” и зачета је „истински универзална, планетарна историја човечанства”. Роберт Бела, историчар културе који је прихватио Јасперсову тезу, сугерише да „ми” и данас живимо од наслеђа које је оставило аксијално доба.

Бразилски антрополог Едуардо Вивеирос де Кастро и филозофкиња Дебора Дановски у огледу „Прошлост тек треба да дође” сматрају (следећи упозорење Бруна Латура да „нема већег интелектуалног злочина од бављења изазовима садашњице оруђима старих времена”), да појава и популаризација идеје антропоцена почетком овог миленијума открива потпуну застарелост теолошко-филозофских оруђа које нам је завештало аксијално доба. Према њиховом мишљењу, да би се теоретизовали узроци и услови савремене епохе антропоцена у смислу „тоталне космополитичке чињенице” – еколошка катастрофа, економска трагедија, политичке претње и верска превирања – неопходно је извршити „просторни заокрет” у нашем мишљењу, при чему се концепти предмодерних и ван-аксијалних народа и/или култура појављују као неочекивана алтернатива.

Овај оглед, преузет из децембарског броја часописа e-flux за 2020. годину, превела је с енглеског Ивана Вујановић.

Спикерска интерпретација текста: Душица Мијатовић
Уредник: Предраг Шарчевић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње