Читај ми!

Студије и огледи (2)

Петер Сенди: Време вируса

Актуелна криза проузокована пандемијом вируса Ковид-19 указује, по речима француског филозофа Петера Сендија, на до сада невиђену коегзистенцију хипербрзине и мировања. Отуда и наше мировање, наизглед парадоксално, налаже свеобухватну мобилизацију.

С једне стране, године и деценије неолибералног урушавања здравствених инфраструктура и смањивања буџета у корист краткорочних истраживања уродиле су очекиваним плодом: пандемија нас је затекла потпуно неспремне. С друге стране, неумољиво уништавање животињских станишта већ одавно је повећало ризик од зооноза, тј. преношења вируса с једне врсте на другу. У том смислу, није нас снашло ништа ново; само се процес који нам је одавно познат одједном искристалисао пред нашим очима.

Пандмија, заправо, има форму унутрашње полифоније, саздане од наслаганих темпоралности и слојева брзина. Има драж невероватне и узбудљиве новине нечега што се, у суштини, већ одавно збило. Наједном смо се, попут чувара Ајфелове куле из филма Ренеа Клера „Париз који спава", пробудили у свету другом, а истом - у свету који је стао зато што се кретао брже од самога себе.

Сендијев есеј, изворно објављен на сајту „Analyse, opinion, critique" (https://aoc.media), превела је с француског Сузана Бојовић, a штампаће ga ускоро Факултет за медије и комуникације из Београда. 

Спикерска интерпретација текста: Душица Мијатовић
Уредник: Предраг Шарчевић



Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње