Хроника Трећег програма

Можете пратити тескт Владиславе Гордић Петковић „Бајка у Босни”, написан поводом романа Лане Басташић „Ухвати зеца”, који је прошле године објавило Контраст издаваштво из Београда.

Роман Лане Басташић Ухвати зеца инспирисан је Алисом у земљи чуда Луиса Керола и другим делима дечје књижевности и заснован је на конвенцијама књижевне фантастике, али се бави врло деликатним темама одрастања и сазревања у послератном, постјугословенском окружењу. Роман се пласирао у најужи избор за НИН-ову награду критике за роман године и изазвао приличну читалачку и критичарску пажњу у Србији и земљама региона. Оно што га чини изузетним јесте и бављење женским пријатељством, иначе маргинализованим и потцењеним мотивом у српском књижевном стваралаштву: равноправне јунакиње су Сара и Лејла, пријатељице из детињства које се поново срећу након дванаест година како би кренуле на заједничко путовање потраге и сазревања, на путовање које ће им можда донекле разјаснити њихов сложен и слојевит однос.

Како пише Владислава Гордић Петковић: „Путовање простором некадашње Југославије које се претвара у потрагу за сећањем, историјом и идентитетом - тако би се могао описати други роман Лане Басташић, који јесте фантастички параболични суноврат у прошлост, у детињство, у обликовање емоција, духа и душе, у безуспешан покушај мирења са пореклом као задатим идентитетом. На крају романа очитује се да је потрага за коренима осуђена на неуспех уколико у пореклу тражимо одговор на сва питања која нас муче. Цикличном формом нарације у којој се све потраге враћају на почетну тачку, сугерише се да се корени не откривају након дугог трагања зато да би се славили и идеализовали, већ да би се од њих што даље побегло. Порекло Сариног и Лејлиног идентитета сакривено је, потиснуто, а можда чак и неповратно изгубљено у историји ратова, мржње и конфликата са којима су неспособне да се суоче. Поновни сусрет двеју пријатељица није носталгичан, романтичан нити обећава мирење и идилу, напротив: тај сусрет је силазак у мрачне ходнике прошлости, о чему сведоче речи Саре, која је истовремено и драматизована нараторка, са чијим виђењем непоузданог приповедача читалаштво све време мора да се носи, интерактивно преиспитујући њене мотиве и пориве... Роман Лане Басташић важан је као роман одрастања, као роман о рату и последицама рата, као роман о идентитету; као прилог изучавању фантастике у прози; као пример апропријације тема и мотива у наративу. Као запажен роман ауторке која припада млађој генерацији писаца у региону, и чија поетика свесно и хотимично рефлектује добро познате књижевне и културне мотиве из дела Луиса Керола, ово остварење може да буде пример за укрштање различитих тема и утицаја, за преиспитивање мотива дома и порекла, тела и територије, али у великој мери може да буде и поприште сукоба сучељених филозофских, историјских и идеолошких концепција."

Читала Марица Милчановић.
Уредница емисије Тања Мијовић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње