Филозофија кризе и отпора

Мисао и дело Љубомира Тадића – говори Зоран Видојевић

У циклусу „Филозофија кризе и отпора: мисао и дело Љубомира Тадића” четвртком ћемо емитовати снимке излагања са истoименог научног скупа, који је одржан 2. и 3. јуна у Институту друштвених наука у Београду. У једанаестој емисији овог циклуса можете слушати излагање Зорана Видојевића „Узор теоријске мисли и моралног држања” са овог научног скупа.

Сврставајући Љубомира Тадића међу наше најбоље ауторе из области филозофије политике и права, те га карактеришући као парадигму блоховског човека усправног хода, Зоран Видојевић наводи низ складних преклапања Тадићевог живота и дела. Од посебног је значаја разматрање односа ума и ауторитета, као и врсте ауторитета у Тадићевој књизи Традиција и револуција. Аутор наглашава значај преласка власти од ауторитета ка суверенитету народа у смислу демоса. Он истиче да је „слобода за покорност" битно обележје стварности слободе у домаћим и глобалним размерама, као и да су „стицање и право својине" добили религиозну потврду. Неизбежно је било да се у тој књизи постави и питање односа револуције и једнакости, а још више револуције и насиља. Данас су социјалне неједнакости безмало у целом свету огромне и изразито нечовечне, а насиље је компромитовало готово сваку досадашњу револуцију, те је било један од главних узрока њихових пропасти. Став професора Тадића да „цела либерална идеологија почива на зависности слободе и једнакости од приватне својине" осликава суштину псеудолиберализма.

Осим тога, како наводи Видојевић, Тадић је подробно обрадио разлике између филозофије ума и филозофије среће, као и разлике у схватању времена између будизма и европских религија и филозофија. Посебну пажњу је посветио третману зла у различитим филозофијама, док се у књизи Загонетка смрти првенствено бавио Хегеловим и Хајдегеровим схватањем смрти. Посебно су занимљиве Тадићеве критике оних ставова немачкоих филозофа који су у знаку идолатрије „херојске" смрти, митологизације рата, уздизања до светости ратне државе и свођења смрти на нешто небитно. Насупрот њима, Тадић је издвајао Сартрову мисао да прави људски живот почиње „с оне стране очајања", као и другу, подложну критици, да је човек „осуђен на слободу".

Следећег четвртка, 7. септембра, емитоваћемо снимак излагање под називом „Тадићев наук о демократији" које је на овом научном скупу одржао Триво Инђић.

Уредница циклуса Тања Мијовић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње