четвртак, 16.10.2014, 23:35 -> 14:33
Извор: Трећи програм
Сценска музика
Семјуел Барбер: свита из балета "Медеја"
Свиту из балета "Медеја" Семјуела Барбера изводи Оркестар Истман-Рочестер под управом Хауарда Хансона. Снимак забележен 4. маја 1959. године у позоришту Истман у Рочестеру, објавила је продукцијска кућа Меркјури 1991. године.
Дело је компоновано за чувену Марту Грејем, једну од пионира модерног балета, а по наруџбини Дитсон фондације Колумбија Универзитета у Њујорку. Под називом Змијско срце, балет је први пут изведен 10. маја 1946. године у Њујорку, у тумачењу плесне трупе Грејем, док је Филаделфијским оркестром дириговао маестро Јуџин Орманди. Критичари су музику и само извођење балета описали као изузетно занимљиве и нагласили како "ни госпођа Грејем ни Барбер нису желели дословно да користе старогрчки мит о Медеји и Јасону". Напротив, ови митски ликови користили су им као основа кроз коју су представили снажна и универзална психолошка стања изазвана љубомором и осветом.
Интересантно је да су музика и кореографија обликоване кроз два временска нивоа који вешто повезују архаичне и савремене идиоме. Наиме, на првом нивоу представљени су фрагменти древног мита у којем се појављују Медеја и Јасон као божански ликови. Како се већ на самом почетку појачава тензија и њихов конфликт постаје наизбежан, Медеја и Јасон прелазе на други ниво на којем тумаче односе савременог мушкарца и жене који су ухваћени у мреже љубоморе и деструктивне љубави. Поред њих, у балету Медеја, који је Марта Грејем доцније назвала Пећина срца, појављују се још два лика: млада принцеза којом се Јасон жени и издаје Медеју, као и слуга који има улогу тумача драмске радње, налик хоровима у старогрчкој трагедији.
Емисију уређује Ирина Цвијановић
Коментари