среда, 01.10.2014, 20:02 -> 14:15
Извор: Трећи програм
Историјски снимци
Прву симфонију у це-молу, опус 68 Јоханеса Брамса изводи Симфонијски оркестар Ен-Би-Сија под управом Артура Тосканинија. Снимак је забележен на концерту у Карнеги холу, 6. маја 1940. године.
Током седам деценија каријере, Тосканини се као дугогодишњи диригент Миланске Скале, Метрополитен опере и Њујоршке филхармоније, у Сједињеним Америчким Државама позиционирао као водећи интерпретатор класичног оперског и симфонијског репертоара. Недуго након што се пред почетак Другог светског рата, под најездом нарастајућег нацизма у родној Италији дефинитивно преселио у Њујорк, започео је вођење Симфонијског оркестра Ен-Би-Сија, са којим ће сарађивати све до краја живота.
Међу најпопуларнијим тонским записима које је начинио током четрдесетих година, издваја се снимак концерта посвећеног делима Јоханеса Брамса, који је био одржан 6. маја 1940. године у Карнеги холу. На овом концерту је као солиста наступио и Владимир Хоровиц, те ће снимак Брамсовог Другог клавирског концерта који је овом приликом начињен постати једно од најслушанијих тумачења концертантне музике у опусу великог пијанисте.
У сенци ове тачке програма легендадног концерта у Карнеги холу, остала је Тосканинијева интерпретација Брамсове Прве симфоније, која можда на најбољи начин показује сву конкурентност Тосканинијевих живих извођења наспрам оних студијских, готово савршену уиграност оркестра и висок ниво уметничког израза. Кохерентност звука, затим нарочито препознатљив пун волумен гудачких инструмената и брза темпа, карактеристике су интерпретације великог диригента, препознатљиве и на снимку из 1940. године.
Уредник емисије: Стефан Цветковић
Коментари