петак, 12.09.2014, 22:20 -> 11:57
Извор: Трећи програм
Антологија српске музике
Остварења Драгутина Чолића
У емисији АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ МУЗИКЕ чућете циклус "Прелудијум, Фуга и Постлудијум за симфонијски оркестар" и "Симфонију ин Сол" Драгутина Чолића.
Циклус Прелудијум, Фуга и Постлудијум за симфонијски оркестар настао је 1961. године. Унутар три става овог циклуса, Чолић је начинио повратак додекафонској техници, којом се користио у младости за време студија у Прагу, средином тридесетих година прошлог века. Међутим, примена дванаесттонских низова, у овом остварењу само је местимична. Користи се превасходно у контексту грађења мелодијске линије, те њена улога није конструктивна за музички ток у целини. Циклус је премијерно извела Београдска филхармонија под управом Живојина Здравковића 1962. године, а у емисији га слушате у интерпретацији Симфонијског оркестра Радио-телевизије Србије под управом Младена Јагушта.
Симфонија ин Сол је друго по реду симфонијско дело Драгутина Чолића, које је компоновао током 1968. године. У овом остварењу, аутор је наставио развој композиционе технике засноване на дванаесттонским низовима, које је претходно остварио у циклусу Прелудијум, Фуга и Постлудијум и у циклусу песама Круг нежности. Ипак, у Симфонији ин Сол, Драгутин Чолић је дванаесттонске низове искористио само у обликовању тематског материјала и хармонских склопова, али начела додекафоније није доследно спровео. У том погледу, у делу се могу приметити и елементи тоналности, што и сам назив симфоније додатно потцртава. Симфонију ин Сол чућете у извођењу Београдске филахрмоније под управом Живојина Здравковића.
Уредник емисије: Стефан Цветковић
Коментари