петак, 05.09.2014, 13:43 -> 14:01
Извор: Трећи програм
18. век – Франтишек Бендa
Концерти за виолину, гудачки оркестар и басо континуо Франтишека Бенде.
У емисији 18. BEK, која је на програму петком, започињемо двонедељни циклус у којем ћемо представити концерте за виолину, гудачки оркестар и басо континуо Франтишека Бенде. Овај аутор био је један од најцењенијих чешких виолиниста током 18. века. Поред извођачке делатности, која му је донела највећу популарност, Бенда се бавио и компоновањем. Најзначајнији део његовог опуса представљају концерти за виолину, од којих је велики број остао сачуван. Ова дела својом структуром и формалним решењима ближа су композиционом стилу Антонија Вивалдија, него стваралаштву Бендиног савременика – Ђузепеа Тартинија. Одликује их једноставност структуре и мелодије, која је повремено енергична и иновативна.
Концерт у Де дуру компонован је током 1740. године, чија је копија остала сачувана у Дрездену, где је дело и настало. Композиторов близак пријатељ и колега Јохан Георг Пизендел је за потребе извођења овог дела дописао деоницу за хорну.
Концерт у а молу један је од само два Бендина концерта, која су написана у молу, а која су била намењена извођењу на виолини или флаути. Овај концерт, који је настао нешто касније у односу на концерт у Де дуру, поседује карактерстике осећајног стила: сложенију структуру мелодија лаганог става, честе паузе, репетитивност, као и динамичке контрасте.
Уредница емисије Јелена Дамјановић.
Коментари