субота, 09.08.2014, 23:35 -> 11:59
Извор: Трећи програм
Џез – састави Phronesis" и "Girls in Airports"
У вечерашњој емисији представићемо наступе интернационалне поставе "Phronesis" и данске групе "Girls in Airports", одржане 24. априла ове године на фестивалу "Jazzahead" у Бремену.
У првом делу емисије слушаћете наступ ансамбла Phronesis. Овај трио је ауторски пројекат данског контрабасисте Џаспера Хојибија, основан 2005. године у Лондону, и у међувремену је доживео неколико промена персонала. Тренутну поставу уз бендлидера чине британски пијаниста Ајво Ним и шведски бубњар Антон Игер. Phronesis свој израз заснива на симбиози стилова и изражајаности савременог клавирског џез трија, попут Д Бед Плас, Авишај Коен трија, Бред Мелдау Трија или Есбјорн Свенсон трија. Чланови бенда равноправно учествују у стварању композиција са акцентом на снажну ритмику и интеракцију у соло деоницама. Прекретницу у каријери бенда представља албум Alive који је проглашен за најбоље џез издање 2010. године у избору британског магазина Jazzwise.
Дански ансамбл Girls in Airports, чине саксофониста Мартин Стендер, кларинетиста и саксофониста Ларс Греве, клавијатуриста Матијас Холм, перкусиониста Виктор Дибро и бубњар Мадс Форсби. Стендерове композиције заснивају се на укрштањима џеза са мелодичним изразом независне рок и пост-рок музике, те се на том плану приближавају тенденцијама савремене њујоршке џез школе. Питке основне теме преплићу се са разрађеним ритмичким финесама бубњева и удараљки, те експресивним соло деоницама двојице дувача у првом плану.
Аутор емисије Никола Марковић
Уредница Ксенија Стевановић
Коментари