среда, 06.08.2014, 20:55 -> 14:57
Извор: Трећи програм
Музика вива
Међународна трибина композитора, Праг 2013
Остварење "Ла гомера" Уроша Ројка изводи Словеначка филхармонија под управом Роберта Мудија.
Остварење Ла Гомера за оркестар, настало је 2012. године као реакција композитора на катастрофу која је захватила истоимено острво у Канарском архипелагу. Ватрена стихија која је прогутала изузетна природна богатства овог локалитета, као и пустош који је оставила за собом, били су инспирација за стварање музике трагичног карактера. На композиционо-техничком плану, Ројко је остварио симултано испредање музичког тока из више различитих музичких материјала који се једним делом развијају независно, а у извесном погледу у корелацији са суседним материјалима. Без потребе да музички ток испреда кроз давање примата мелодијској или ритмичкој компоненти, Ројко се оријентисао на тонско бојење и тембровска нијансирања којима евоцира задати програмски оквир. Док се на микро-плану драматургија остварује кроз смењивање мирних и ужурбаних одсека, на макро-плану присутан је лучни принцип са кулминацијом у средишњем сегменту композиције.
Уредник емисије: Стефан Цветковић
Коментари