петак, 01.08.2014, 20:02 -> 13:15
Извор: Трећи програм
Концертна сезона 2013/2014
Симфонијски оркестар Радија Јужне Кореје
Слушаћете снимак концерта Симфонијског оркестра Радија Јужне Кореје под управом Џејмса Џада, који је одржан 2. новембра прошле године у Концертној дворани Уметничког центра у Сеулу. На програму су била дела Антона Веберна (Симфонија, опус 21), Сергеја Прокофјева (Трећи клавирски концерт у Це дуру, опус 26) и Игора Стравинског (музика из балета Посвећење пролећа). Солистичку деоницу тумачила је млада корејска пијанисткиња Хејџеј Лим.
Ова уметница музиком је почела да се бави у трећој години у родном Сеулу, а њен неуобичајени таленат је убрзо уочен широм света. У дванаестој години започиње студије у Француској, на Националном Конзерваторијуму Региона Компјењ где 2003. године дипломира као најбољи студент у класи Марка Опелеа. Исте године започиње специјалистиче студије клавира на Конзерваторијуму у Паризу, у класи Анрија Барде.
Године 2010. Хејџеј Лим је дошла на идеју да у Паризу у једној недељи изведе комплетан опус Бетовенових клавирских соната. Већ наредне године снимила је ова дела за продукцијску кућу И-Ем-Ај Класикс, поставши најмлађи пијаниста, који је ово снимио са само 24 године.
Музицирање корејске уметнице критичари оцењују као веома слободно, обојено одличним осећајем за фразу, виртуозношћу и иновативним идејама. У овогодишњој концертној сезони ова двадесетседмогодишња пијанисткиња, поред концерта са Симфонијским оркестром Радија Јужне Кореје, наступала је и са Краљевском филхармонијом из Ливерпула и Минхенским симфоничарима.
Уредница емисије Ирина Цвијановић
Коментари