недеља, 16.03.2014, 21:10 -> 14:40
Извор: Трећи програм
Музички фестивали
Промс 2013
Филхармонија оркестар под управом Еса-Пеке Салонена изводи дела Петера Етвеша и Антона Брукнера.
Емитујемо снимак концерта одржаног у Ројал Алберт Холу у Лондону 29. августа прошле године.
Слушаћете композицију ДоРеМи Петера Етвеша, насталу као поруџбина Би-Би-Сија, која је овом приликом премијерно изведена у Уједињеном Краљевству. Солистичку деоницу тумачила је виолинисткиња Мидори, за коју је Етвеш написао ово дело. Мотив до-ре-ми, прве тонове које свако дете научи када крене у музичку школу, композитор је одабрао као асоцијацију повратка на место одакле је пре много година кренуо у истраживање света музике.
Са овог концерта емитујемо и Седму симфонију у Е-дуру композитора Антона Брукнера. Занимљиво је да је лагани став ове симфоније, који је Брукнер посветио свом идолу Рихарду Вагнеру, почиње управо мотивом на тоновима до-ре-ми.
Ови ексклузивни снимци добијени су посредством размене у оквиру серијала Летњи фестивали Европског радија.
Уредница емисије Сања Куњадић
Коментари