петак, 14.03.2014, 22:20 -> 14:23
Извор: Трећи програм
Антологија српске музике – Концертантна музика XX века
Дупли концерт за клавир, виолину и оркестар у А-дуру, опус 110 Петра Стојановића изводе Милица Марјановић и Лазар Марјановић, уз пратњу Симфонијског оркестра ЈНА под управом Франца Клинара.
Ово остварење, компоновано 1950. године, спада у ред најзначајнијих у Стојановићевом богатом концертантном опусу, али је и једно од ретких које представља комбинацију ова два инструмента унутар жанра. Настало у позним Стојановићевим годинама, дело репрезентује зрели композиционо-тенички израз аутора, мајсторски третман солистичких инструмената и симфонијски разрађену оркестарску пратњу. Оно што, међутим, овај Концерт издваја из претходних композиторових остварења истог жанра, јесу хармонска средства која Стојановић у ранијим делима није тако слободно примењивао, па већ првим ставом доминира карактеристична веза акорада у односу тритонуса (А-дур - Ес-дур). Ритмичка слика такође поседује извесне иновативне поступке те се тако могу уочити и импулси који долазе из сфере џез музике. Док је други став изаткан из лирских мелодија које се подвргавају и виртуозном третману, у финалу концерта, у којем провејава призвук народних игара, Кода представља прави виртуозни тур де форс.
Дупли концерт за клавир, виолину и оркестар у А-дуру премијерно су, 16. марта 1953. године, извели Милица Марјановић и Лазар Марјановић са Градским оркестром Ниша, којим је дириговао Стојан Андрић.
Уредник: Стефан Цветковић
Коментари