четвртак, 13.03.2014, 23:30 -> 13:58
Извор: Трећи програм
Сценска музика
Курт Вајл: балет "Седам смртних грехова"
Музику Курта Вајла за балет "Седам смртних грехова" интерпретира Филхармонијски оркестар Француског радија под управом Хајнца Карла Грубера. Као солисти наступају: Ане Софи Отер, мецосопран, Давид Лефор и Роберт Гечел, тенори, Жан-Кристоф Жак, баритон, и Жофроа Бифијер, бас. Снимак је са концерта који су ови уметници одржали 15. новембра прошле године у дворани Плејел у Паризу.
Овај сатирични, певани балет у једном чину и седам сцена Вајл је компоновао на либрето Бертолта Брехта 1933. године, а по наруџбини руског песника и играча Бориса Кохана и британског песника Едварда Џејмса, једног од важних патрона надреалиста.
Прича се одвија у Америци и прати две сестре, Ану I и Ану II. Једна је певачица и водећи вокал у балету, док је друга играчица и њен глас се тек спорадично чује, стварајући звучни утисак да је у питању заправо иста особа. Мушком квартету Вајл додељује улогу породице која се, по моделу грчких хорова, појављује као пратилац драмске радње.
Са обала Мисисипија у Луизијани сестре крећу у велике америчке градове у потрази за срећом и новцем који намеравају да пошаљу породици како би изградили малу кућу на реци. Након пролога у којем прва сестра Ана излаже план, следи седам сцена које су подељене према ситуацијама са којима се сусрећу, а везане су за смртне грехове. Тако је Мемфис означен као гордост, Лос Анђелес као гнев, прождрљивост је Филаделфија, пожуда - Бостон, похлепа - Тенеси и Балтимор, и завист - Сан Франциско. Након седам година проведених на путу, сестре се враћају кући са обезбеђеним средствима, иако друга Ана жали за уживањима којих је лишена.
Као последња велика сарадња Курта Вајла и Бертолта Брехта, балет Седам смтрних грехова премијерно је изведен у позоришту Шанзелизе у Паризу 7. јуна 1933. године у режији Жоржа Баланшина.
Уредница емисије Ирина Цвијановић
Коментари