уторак, 18.02.2014, 20:02 -> 13:58
Извор: Трећи програм
Камерни оркестар Малер
У две емисије ћете чути како Камерни оркестар Малер изводи дела Бенџамина Бритна и Дмитрија Шостаковича.
Камерни оркестар Малер је основао Клаудио Абадо 1997. године. У почетку су то били бивши чланови омладинског оркестра "Густав Малер", а данас ансамбл броји око педесет музичара. Снимци овог оркестра су вишеструко награђивани, а свакако треба поменути и Греми награду за живи снимак Бетовенових клавирских концерата. Virgin Classics и Deutsche Grammophon само су неке од етикета за које су снимали.
Снимак који ћете чути забележен је на концерту који је Камерног оркестра Малер одржао 5. септембра прошле године, у оквиру међународног фестивала Клара, у Бриселу. Концерт је одржан у Центру лепих уметности, познатијем под називом „Бозар", а том приликом оркестром је дириговао Теодор Куренцис.
У првој емисији, чућете Серенаду за тенор, хорну и гудаче опус 31 Бенџамина Бритна и Клавирски концерт број 2 у Еф-дуру опус 102 Дмитрија Шостаковича.
У другој емисији, чућете Симфонију у Ес-дуру број 9 опус 70 Дмитрија Шостаковича. Девета симфонија је првобитно требала да буде прослава руске победе над нацистичком Немачком на Источном фронту, у Другом светском рату. Поводом 27. годишњице Револуције, која је обележена 1944. године, Шостакович је изјавио да, као и сваки совјетски уметник, гаји наду да ће осећаји који су владали у том тренутку пронаћи свој израз, те да епиграф свих радова у наредним годинама треба да буде једна реч - "Победа".
Аутор емисије: Марија Шекуларац
Коментари