субота, 08.02.2014, 00:10 -> 17:18
Извор: Трећи програм
Џез
У вечерашњој емисији (10 минута после поноћи) слушаћемо наступ интернационалне поставе „Гамак" Рудреша Махантапе, снимљен 23. септембра прошле године у клубу "Ronnie Scott's" у Лондону.
Рудреш Махантапа, амерички саксофониста индијског порекла, један је од најкреативнијих музичара савремене џез сцене и годинама уназад алт саксофониста године у избору критичара реномираног џез магазина Downbeat. Његов фуриозни свирачки стил сублимира утицаје великана попут Џона Колтрејна или Орнета Колмена, док на композиторском плану комбинује интересовање за карнатску музику југа Индије и модерни пост-бап на темељима Стива Колмена и његовог M-Base колектива.
Актуелни албум Гамак почетком 2013. објавила је минхенска кућа АКТ, а главни добитак за Махантапу је ангажовање гитаристе Дејвида Фјузинског, чији необични микротонални стил свирања и склоност ка авангардним рок формама дају велику ширину композицијама и аранжманима. Уз ову двојицу музичара, ритам секцију чине француски контрабасиста Франсоа Мутен и амерички бубњар Ден Вајс. Концерт у лондонском клубу Ronnie Scott's био је промоција албума Гамак, и одсвиран је у оригиналној постави са свог студијског издања.
Аутор Никола Марковић
Коментари