субота, 21.12.2013, 22:20 -> 19:17
Извор: Трећи програм
Теорија медија
Дијана Палаверсић: Лик трговца дрогом у колумбијским нарко-теленовелама
У циклусу ТЕОРИЈА МЕДИЈА, који се емитује на таласима Трећег програма од четвртка, 19. децембра, до суботе, 21. децембра, можете слушати текст "Лик трговца дрогом у колумбијским нарко-теленовелама", који је написала Дијана Палаверсић (Diana Palaversich), професорка шпанске књижевности на University of New South Wales у Аустралији.
У јужноамеричким и мезоамеричким земљама у којима производња и трговина дрогом имају дугу традицију и чине неизбежан део националне стварности, телевизијске серије унеле су у велику галерију медијских гангстерских ликова властите јунаке домаћег кова - трговце дрогом, односно нарко-дилере. У Колумбији, телевизијска митологизација лика нарко-дилера развија се од 2006. године, у окриљу културног мејнстрима, када је на националним ТВ каналима започела једна врста нормализације наркокултуре кроз приказивање веома популарних серија попут Sin tetas no hay paraíso, El Cartel, El Capo, Las muñecas de la mafìa, Rosario Tijeras и Escobar, el patrón del mal.
По мишљењу ауторке, обрађујући теме везане за трговину дрогом као неизбежан део објективне стварности земље, колумбијске нарко серије улиле су нов дух наизглед исцрпљеном традиционалном жанру теленовеле. Додавши оригиналну димензију архетипској причи о друштвеној мобилности, која се сада развија у контексту трговине дрогом и чији су протагонисти нови актери на јужноамеричкој економској и социјалној сцени, ове серије показале су жанровску виталност и способност да непрекидно обнављају своје садржаје.
Уредник циклуса: Предраг Шарчевић
Коментари