уторак, 17.12.2013, 20:02 -> 13:29
Извор: Трећи програм
Камерни оркестри
Камерата из Ирске
У емисији која је посвећена интерпретацијама ансамбла Камерата из Ирске, слушаћете снимак концерта који су ови уметници под управом Берија Дагласа одржали 10. августа 2013. године на фестивалу Промс у Лондону. Том приликом изведена су дела Бенџамина Бритна, Дмитрија Шостаковича и Ленокса Барклија.
Камерату из Ирске је основао пијаниста Бери Даглас, а први концерт су одржали 1999. године у Белфасту. Они су резиденцијални оркестар током лета у Clandeboye house-у у Бангору. Овај догађај омогућава младим музичарима интензивне мајсторке курсеве код Берија Дагласа, али и код осталих музичара из оркестра. Покровитељи Кмерате из Ирске су председник Ирске и Краљица Елизабета II.
У првој емисији слушаћете концерт за клавир и гудаче Млади Аполон опус 16 Бенжамина Бритна и Концерт за клавир, трубу и оркестар број 1 у це-молу опус 35 Дмитрија Шостаковича.
У другој емисији Камератa из Ирске изводи Варијације на тему Френка Бриџа Бенџамина Бритна и Серенаду за гудаче Ленокса Барклија.
Аутор емисије Марија Шекуларац
Коментари