среда, 04.12.2013, 22:05 -> 14:02
Извор: Трећи програм
Леош Јаначек: Глагољска миса
Слушаћете "Глагољску мису" Леоша Јаначека у интерпретацији Хора Чешке филхармоније из Брна и Берлинскe филхармониje под управом Сајмона Ретла. Солисти су: Кристијан Шмит, оргуље, Кристијан Герхахер, баритон, Луба Органасова, сопран, Михоко Фуџимура, мецосопран, и Стјуарт Скелтон, тенор. Снимак је са концерта одржаног 8. септембра 2013. године у Дворани филхармоније у Берлину.
Глагољска миса једно је од најзначајнијих остварења вокално-инструменталне музике двадесетог века, а илустровањем идеја панславизма и пантеизма кроз јединствен музички језик, спада и у једно од најоригиналнијих дела црквене музичке литературе.
Први импулс за рад на Глагољској миси Јаначек је добио 1920. године након сусрета са Леополдом Пречаном, тада главним намесником архиепископије чешког града Оломоуц. Након разговора о стању црквене музике, у којем се Јаначек посебно жалио на лош квалитет музике која се изводила у његовом родном Хуквалдију, Пречан га је посаветовао да направи ново дело и дао му црквени текст писан на старословенском који је на латински превео католички свештеник Јозеф Вајс. Јаначек је одмах скицирао клавирску деоницу, али је дело завршио тек 15. октобра 1926, само две године пред смрт. Премијера је била 5. децембра 1927. године у Брну када је Националним позоришним хором и оркестром овог града дириговао Јарослав Квапил. Међутим, одмах након премијере у Брну, Јаначек је направио обимну ревизију дела. Нова верзија Глагољске мисе изведена је 8. априла 1928. године у Прагу.
Коментари