субота, 23.11.2013, 23:40 -> 14:57
Извор: Трећи програм
Џез – Концерт ансамбла "Living By Lanterns"
Слушаћемо концерт америчког ансамбла „Living By Lanterns", снимљен 29. августа ове године на фестивалу у швајцарском граду Вилисау.
Living by Lanterns је деветочлани ансамбл настао као омаж чувеном чикашком авангардисти Сану Рау. У оквиру пројекта организације Experimental Sound Studio, бубњар Мајк Рид је преслушао 700 сати необјављеног студијског материјала овог легендарног музичара, а потом одабрао неформални снимак под називом NYC 1961, на којем се налазе теме одсвиране у грубим скицама. Заједно с вибрафонистом Џејсоном Адашевицом, на основу ових звучних записа, компоновао је потпуно нови ауторски материјал који се тек лабаво ослања на оригинал, спајајући богато наслеђе Санa Рaа са савременим тенденцијама чикашке и њујоршке авангардне џез сцене.
Поред поменуте двојице музичара, за овај пројекат су ангажовани алт саксофониста Грег Wорд, корнетиста Тејлор Хо Банам, тенор саксофонисткиња Ингрид Лауброк, виолончелисткиња Томека Рид, гитаристкиња Мери Халворсен, басиста Џошуа Ејбрамс и бубњар Томас Фуџивара. Сарадња ових уметник крунисана је албумом New Myth / Old science објављеним 2012. за издавачку кућу Cuneiform Records.
Аутор емисије: Никола Марковић
Коментари