четвртак, 31.10.2013, 23:25 -> 13:13
Извор: Трећи програм
Психијатрија и насиље – Флоран-Габарон Гарсија
У циклусу ПСИХИЈАТРИЈА И НАСИЉЕ, који је за Трећи програм уредио француски психијатар и филозоф Флоран-Габарон Гарсија, можете пратити текстове савремених француских теоретичара, филозофа и психијатара, о савременим токовима у психијатрији, а на трагу радова Жила Делеза и Феликса Гатарија.
"Херојско доба" психијатрије давно је прошло, психијатрија је, у међувремену, одиграла и срамну улогу у тоталитарним режимима, а улога насиља у психијатрији стална је тема теоретичара још од антипсихијатријског покрета и радова Мишела Фукоа. Флоран-Габарон Гарсија у тексту Метапсихологија и институционализована психотерапија Делеза и Гатарија проблематизује место институције у односу према шизофренији. Жак Брине-Жорж анализира Кроненбергов филм eXistenZ и проблематизује статус нагона смрти код Фројда: ако је нагон животни покретач, како је могућ нагон који иде против себе самог? Игор Кртолица у тексту Делињи и питање институције такође испитује статус институције у психијатријском приступу лудилу, као и Клер Ниош у тексту Институција непокорних.
Текстове је са француског превела Емилија Андрејевић.
Уредио Иван Миленковић.
Коментари