субота, 19.10.2013, 21:05 -> 13:11
Извор: Трећи програм
Музички фестивал у Луцерну 2013
Пратићете концерт Луцернског фестивалског оркестра који је, под управом Клаудија Абада, наступао 23. августа у Културном и конгресном центру у Луцерну. На програму су била дела Франца Шуберта (Недовршена симфонија у ха молу, број 8) и Антона Брукнера (Девета симфонија у де молу).
Овогодишњи музички фестивал обележио је важан јубилеј. Пре десет година Фестивалски оркестар извео је свој први концерт и одмах стекао међународну репутацију, као и бројне награде за снимке. Од 2004. године концерти се одржавају у Културном и конгресном центру који је пројектовао славни француски архитекта Жан Нувел. Поред Луцернског фестивалског оркестра, делује и ансамбл Луцернски фестивалски гудачи, а шеф-диригент оба састава је Кладуио Абадо. Основу оба ансамбла чине музичари из Камерног оркестра Густав Малер, а ту су и чланови дувачког квинтета Сабине Мејер, чланови Лајпцишког гудачког квартета, као и концертмајстори и вође секција највећих европских оркестара.
Први концерт на Фестивалу у Луцерну одржан је 25. августа 1938. године, у Вагнеровој вили у Трибшену, када је гала концертом дириговао Артуро Тосканини, а оркестар био састављен од најзначајнијих виртоуза тог доба. Ово вече је означило почетак изузетне историје фестивала. Његово оснивање је било и политички мотивисан чин, јер је у пролеће 1938. године нацистичка Немачка припојила Аустрију, а диригенти попут Тосканинија и Бруна Валтера, који су помогли одређивању карактера Фестивала у Салцбургу, нису више желели да наступају на овој манифестацији због успостављања расних критеријума. Тосканини и Валтер, као и сви музичари који нису пристајали да учествују у нацистичком режиму, своје уточиште пронашли су у Луцерну. Фестивал је створен као место отпора и креације. Овогодишњи, јубиларни фестивал са темом ''Револуција'' указивао је на ову важну историјску чињеницу о оснивању фестивала.
Коментари