петак, 11.10.2013, 22:05 -> 13:48
Извор: Трећи програм
Антологија српске музике
Симфонија ин Сол и Друга симфонија Душана Костића.
Своје симфонијско стваралаштво, Душан Костић је започео 1957. године Симфонијом ин Сол. Продубљујући искуства у раду са додекафонијом коју је по први пут применио у свом Првом гудачком квартету написаном још за време студија, Костић у свом симфонијском првенцу користи елементе ове технике превасходно у конструкцији тематских материјала. Међутим, примена додекафоније није доследно спроведена, већ се огледа у профилу тема које садрже по дванаест тонова, али тако организованих да не доводе у питање тонално усредсређење Симфоније. Ова троставачна симфонија нема лагани став, већ се музички ток стално интензивира кулминирајући пасакаљом у трећем ставу. Симфонија ин Сол први пут је емитована на Радио Београду 12. фебруара 1959. године у извођењу Симфонијског оркестра Радио-телевизије Београд под управом Живојина Здравковића.
Још више него што је то био случај са претходном, у Другој симфонији полифонија својим богатим могућностима представља доминантни фактор обликовања музичког тока. Помоћу ње Костић је постигао велика звучна згушњавања и снажне климаксе, али и тематску кохерентност целе симфоније која, насупрот традиционалним решењима има само два става - лагани и брзи. Водећи рачуна о тематском јединству циклуса, Костић користи материјал првог става у конструисању другог, при чему у другом ставу сложеној структури првог става оствареној у форми фуге-пасакаље, додаје још један контрапунктски тематски материјал у виду остинатне фигуре. Другу симфонију премијерно је извела Београдска филхармонија под управом Младена Јагушта.
Аутор емисије: Стефан Цветковић
Коментари