петак, 06.09.2013, 22:20 -> 14:21
Извор: Трећи програм
Антологија српске музике
Трећи клавирски концерт Станојла Рајичића изводе пијанисткиња Лидија Бизјак и Београдска филхармонија под управом Даринке Матић-Маровић.
Ово остварење компоновано је 1950. године и својим стилским карактеристикама репрезентује Рајичићев композиторски заокрет који је, у годинама након Другог светског рата, начинио под тада актуелним захтевима нове идеологије социјалистичког реализма. У овом погледу, одговарајући на принципе које је ново време захтевало, Рајичић је Трећи клавирски концерт написао у традицији великих романтичарских концерата, а карактеришу га питка мелодика, раскошна оркестрација уз свепрожимајући фолклорни пулс, који не проистиче из цитирања постојећих фолклорних мелодија, већ из њихове симулације. Ово веома успело троставачно дело, уз Рајичићев Други виолински концерт, сматра се његовим најзначајнијим концертантним остварењем датог периода.
Аутор емисије: Стефан Цветковић
Коментари