Антологија српске музике

Трећи клавирски концерт Станојла Рајичића изводе пијанисткиња Лидија Бизјак и Београдска филхармонија под управом Даринке Матић-Маровић.

Ово остварење компоновано је 1950. године и својим стилским карактеристикама репрезентује Рајичићев композиторски заокрет који је, у годинама након Другог светског рата, начинио под тада актуелним захтевима нове идеологије социјалистичког реализма. У овом погледу, одговарајући на принципе које је ново време захтевало, Рајичић је Трећи клавирски концерт написао у традицији великих романтичарских концерата, а карактеришу га питка мелодика, раскошна оркестрација уз свепрожимајући фолклорни пулс, који не проистиче из цитирања постојећих фолклорних мелодија, већ из њихове симулације. Ово веома успело троставачно дело, уз Рајичићев Други виолински концерт, сматра се његовим најзначајнијим концертантним остварењем датог периода.

Аутор емисије: Стефан Цветковић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом