Читај ми!

„Архитект Милан Злоковић"  и „73. Мјска изложба ГК"

Небојша Антешевић, Ђорђе Мојовић, Љиљана Ћинкул

У Златном пресеку најављујемо две инатересантене изложбе које ће бити отворене до краја недеље.

„Све што ми даје утисак лепога или интересантнога придобива моју пажњу"  записао је давне 1920. године Милан Злоковић (1898 – 1965) чувени српски архитекта,  пројектант, научник, професор и декан Архитектонског факултета у Београду. Негову ликовну заоставштину публика ће упознати  на изложби „Архитект Милан Злоковић – сликарски пориви и ликовни сензибилитети" која ће бити отворена вечерас у 18 сати у Музеју примењене уметности поводом обележавања 60 година од смрти . На поставци ће бити представљено око 90 радова, углавном акварела које баштини Фондација Милан Злоковић и од којих ће већина први пут бити пред очима шире јавности. Биће и неколико цртежа из колекције Музеја примењене уметности, која је од недавно обогаћена са 75 предмета из Злоковићеве заоставштине, укључујући фотографије појединих реализација и цртеже/скице архитектонских пројеката. Уз архитектонске задатке, сликање је за Злоковића било релаксација, стална преокупација и духовна егзистенција, али и спонтан наставак пројектантских промишљања, преко четири деценије активне пројектантске каријере.

Аутори изложбе  и гости Златног пресека су  др Небојша Антешевић, архитекта, сценограф, истраживач сарадник на Архитектонском факултету у Београду и научно-стручни сарадник Фондације  и др Ђорђе Мојовић, архитекта и управник Фондације, унук Милана Злоковића.

Кустос изложбе је др Слободан Јовић. Поставка је организована у сарадњи Музеја примењене уметности и Фондације Милан Злоковић, уз финансијску подршку Министарства културе Републике Србије, а изложба је уз богат пратећи програм отворена до 28. јуна.

Друга тема се односи на Графички колектив  који представља од 29. маја традиционалну, 73. Мајску изложбу графике „Отисци. Трагови. Простори – Ехо слободе", која даје увид у радове 125 аутора рођених у распону од готово 80 година.

Једна од најважнијих и најдуговечнијих манифестација посвећених графичкој уметности у Србији и региону, представља уметнике рођене од 1935. до 2004. године различитих сензибилитета и поетског дискурса.

У поставку су укључена дела различитих техника – класичне дубоке, равне штампе и дигитални отисци на папиру, фолији, платну, тканини. Доминирају велики формати, полиптиси, графичке инсталације и просторне инсталације аутора који преиспитују традиционалне технике и трансформишу их кроз реценте идејне дискурсе и експерименталне поступке.  На отварању 73. Мајске изложбе биће  додељена награда „Велики печат."

Радови апстрактних или фигуративних, фрагментарних, ритмичких, репетитивних форми, дела цртачке прецизности, ликовне артикулације и наглашеног експресивног потенцијала, комуницирају широк опсег значењских аспеката – интимних, симболичких, просторних, наративних, егзистенцијалних, друштвено рефлексивних. Поставка манифестује карактеристичне тенденције које маркирају уметничке преокупације у савременој визуелној пракси, а пажљива селекција радова доприноси кохерентности изложбе која је пред публиком до 26. јуна.

Гошћа Златног пресека је Љиљана Ћинкул, уметнички директор, уредник и кустос Графичког колектива.

Емисију води Тања Живковић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом