Читај ми!

Баук директне демократије од антике до нашег времена

Гост „Гозбе“: Ђорђе Вукадиновић

Најновији талас студентских протеста у Србији изазвао је велике главобоље државним структурама и одушевљење опозиције, али је филозофима и политиколозима дао изванредну прилику да у пракси виде интеракцију између представничке демократије (која номинално стоји у темељу нашег друштвеног поретка) и непосредне демократије студентских и школских пленума. Традиционална теорија обично говори о директној демократији као систему које поседује све мане, а ниједну од врлина демократског устројства политичког живота још од античких времена наовамо. Са друге стране – а наизглед упркос теорији која инсистира на поводљивости „чистих“ демократских покрета – студентски пленуми показали су отпорност према устаљеним облицима политичке манипулације на које рутински наседају институције представничке демократије попут партија, медија и јавних установа.

Притом треба напоменути да је „пленумашка“ директна демократија, која у модерном друштву углавном опстаје унутар мањих заједница, а пре свега професионалних организација, заправо једина истинска демократија – оно што су под тим појмом подразумевали антички мислиоци и над чиме су се згражавали различити властодршци унутар различитих политичких система током скоро два миленијума. У контексту глобалне плиме дисфункционалности демократских система и истовременог неслућеног продора комуникационих технологија у свакодневни живот, многима непосредна демократија делује као „дашак свежег ваздуха“ и начин да се не само реше постојећи структурни проблеми, него и да се избегне тренд глобалне ауторитаризације власти који превазилази оквире појединачних култура и политичких устројстава.

О томе шта је директна демократија и зашто је толико заводљива, како се показала у антици, а како у модерно време, да ли је отпорнија или рањивија пред модерним облицима манипулације, и у којој мери (и на којим пољима политичке борбе) може бити коректив политичким процесима у модерном друштву, разговараћемо са филозофом и политикологом Ђорђем Вукадиновићем.

Аутор „Гозбе“: Никола Танасић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње