среда, 18.12.2024, 16:00 -> 17:07
Аутор: Тања Живковић
О Ани Виђен, Милошу Бајићу и Вељку Вучковићу
О три актуелне изложбе
Изложба „Траг као запис и симбол", на којој поштоваоци скулптуре могу да виде вајарска дела Ане Виђен остварена је у Музеју савремене уметности у Београду. Ауторка поставке је др Рајка Бошковић, а ово је четврта изложба у оквиру циклуса „Уметност и личност, скулпторке из колекције МСУ", којим се разматра и отвара питање суштинског односа уметности и личности. На изложби ће поред одабраних скулптура минијатурног и галеријског формата, рађених у различитим материјалима – бронзи, камену, теракоти, гипсу, каменини... бити представљене и монументалне скулптуре Ане Виђен које су постављене у слободном простору широм Србије (Београду, Аранђеловцу, Врњачкој Бањи и Кикинди), Црне Горе (Подгорици) и Македоније (Прилепу). Кратки филмови о монументалним скулптурама, снимљени дроном, омогућиће посетиоцима изложбе доживљај у њиховој природној величини и на сасвим нов начин.
Гошћа Златног пресека је др Рајка Бошковић.
Традиционална изложба награђених Фондације Владимир Величковић отворена је синоћ у галерији „Хаос", а награду за цртеж, која се додељује, добио је млади уметник Вељко Вучковић који је и наш данашњи гост.
Академик Душан Оташевић, историчарке уметности Борка Божовић и Жаклина Ратковић, уз чланове породице знаменитог уметника по ком фондација носи име – Вука Видора и Марка Велка, који су чинили жири Награде за цртеж одабрао је једног лауреата и похвалио две уметнице за ову календарску годину, Иву Димитријевић и Ану Симић. Вељко Вучковић се представља серијом цртежа – одабраних филмских секвенци – које нас асоцијацијом вуку на промишљања о друштвеним и политичким догађајима.
Као трећа тема Златног пресека биће и изложба којом Галерија Матице сезону завршава великом изложбом радова Милоша Бајића. На предлог породице Бајић, уметникових наследника, Галерија Матице српске је реализовала изложбу ,,Милош Бајић. Сан о слободи" и премијерно је представила радова овог уметника у Галерији. Бројна историјска превирања у 20. веку учинила су живот Милоша Бајића веома необичним, а уметник, иако суочен са бројним трагедијама и тешким тренуцима, из тешких животних околности успева да извуче снагу и мотивацију за сталну борбу. На изложби су представљени животни и уметнички развојни пут Милоша Бајића, његова бројна дела, са посебним акцентом на цртеже који су настали у периоду његовог заточеништва у једном од најсуровијих логора Маутхаузен и слике које су настале након ослобођења.
О изложби ,,Милош Бајић. Сан о слободи" говори Тијана Палковљевић Бугарски, управница ГМС.
Емисију води Тања Живковић.
Autor:
Тања Живковић, Зоја Бојић
Емисија се бави визуелним уметностима и ликовном културом [ детаљније ]
Коментари