Читај ми!

Време библиоскопа

Има ли у животу и дому ововременог човека места за књиге?

Одговор Јулије Шчербињине пропраћен је питањем подстицајним за размишљање: Има, али за какве?

„Полазећи од премисе да ᾽спољашњи изглед књига, технологија њиховог настанка, могућности коришћења, начини ширења, услови читања – то јест све оно што се може назвати 'пратећим елементима' књижевности, чини историју света᾽, ауторка књиге „Време библиоскопа” понудиће властита промишљања не само о читаоцу-библиоскопу и књизи данашњице, већ и о данашњици самој.”


На отварању Фестивала хуманистике, културе и уметности - ФесК Пази шта читаш, у ПТТ музеју у Београду недавно је додељена награда издавачкој кући Клио за научни допринос поводом издања књиге „Време библиоскопа" - Савремено доба у огледалу библиокултуре Јулије Шчербињине, а у преводу Андрија Лаврика. У емисији Дигиталне иконе данас разговарамо о овој књизи у којој се на врло занимљив начин прича прича о књигама, издаваштву и критици у време интернета и друштвених мрежа. Наша саговорница је књижевница Љубица Арсић

Да ли, уз нове формате књига, заиста напуштамо Гутенбергову галаксију и шта су књиге-аватари? Које су кључне тенденције у савременом обликовању књиге и шта је оно што ауторка књиге назива сумраком традиционалног публиковања/обликовања књига? Како Љубица Арсић као писац размишља о књижевној критици онлајн, да ли је то аматеризам или професионализам и ко је тај ко ће да пресуди? Да ли је заиста реч о слободи изражавања или је то прилика да извређамо/испсујемо писца који нам се не свиђа? Папир је трпео све, а шта трпи интернет?

Ауторка емисије: Тамара Вученовић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње