Читај ми!

После пописа - стварање црногорске нације и Срби у Црној Гори

Славенко Терзић и Данило Бећковић

Борбена етичност, вечито ратовање, непокорност као начин живота, необузданост и предоминантна креативност, синтагме су којима Милован Ђилас описује Црну Гору у једном есеју, седамдесетих година прошлог века. Тада већ као дисидент и бивши комуниста, све ставља у контекст „српског рода", „српских племена са тог тла", „српских заједница", „њених митова".

Тридесет година раније, 1. маја 1945. године у чланку „О црногорском националном питању" објављеном у комунистичкој, „црвеној" Борби млади Ђилас залагао се за такозвану „консолидацију црногорске нације". Тврдио је, онда, да су се Црногорци, иако пореклом етнички Срби, временом издвојили из српског корпуса и постали „аутономна нација". Други светски рат означио је као „кулминациону тачку процеса формирања Црногораца у посебну националну индивидуалност".

Речи и ставови ондашњег „трећег" или „четвртог" комунисте у земљи педстављале су глас Партије и имале су историјски значај. Њихова пуна тежина осетила се тек после распада Југославије, плиме црногорског суверенизма и проглашења независности почетком овог века.

Шта у овом питању симболизује идентитетски и идеолошки обрт једног човека. Како израста црногорска нација, са каквим теретом и перспективом, ефектима и последицама по Србе у Црној Гори за Речено и прећутано говоре историчар, академик Славенко Терзић и филмски редитељ и сценариста Данило Бећковић.

Уредник и водитељ емисије је Радован Пантовић.

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње