Читај ми!

Ретко, а тешко

Оливера Јововић и Ана Кнежевић

Ретке болести су често хроничне, прогресивне, дегенеративне, угрожавају живот и узрокују инвалидитет. Процењује се да у Србији са неком ретком болешћу живи око 450.000 одраслих и деце.

Оно што је заједничко за ретке болести су и касна и компликована дијагностика, неуједначеност и сложеност самог лечења, здравствене неге и пружања здравствених услуга тим пацијентима.

Национална организација за ретке болести Србије (НОРБС) недавно је организовала међународну конференцију „Caring for Rare/Бринемо за ретке", која је окупила велики број стручњака из водећих европских и регионалних институција и удружења пацијената из области ретких болести. Тамо је, између осталог, поменуто и да само пет посто оболелих има регистровану терапију. Програм за ретке болести у Србији постојао је за период од 2020. до 2022, а после тога није поново усвојен.

Који су још изазови и на који начин држава ради на унапређивању положаја пацијената? Колико је здравство у земљи спремно да се суочава са ретким болестима? Како се родитељи болесне деце боре заједно са њима?

Гости емисије Речено и прећутано су: председница Националне организације за ретке болести Србије (НОРБС), Оливера Јововић и председница Удружења „Ево рука", Ана Кнежевић. Обе су мајке дечака са ретком болешћу.

 

Емисију припрема и води Аријана Хандан.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње