Читај ми!

(Не)брига о српском културном наслеђу

Адам Црнобрња, Јасмина С. Ћирић, Александра Момчиловић Јовановић

„Када бих поново почињао, почео бих са културом" Жан Моне

За идентитет, али и опстанак сваког народа велики значај чини културно наслеђе. Оно заузима и важно место  на светској културној мапи. Србија је показала свест о томе да је велика опасност од занемаривања па чак и нестајања материјалног и нематеријалног културног  наслеђа, а оно је битно за идентитет људи који живе на једном простору. Да ли је културно наслеђе довољно препознато? Некада, немаран однос институција према културном наслеђу и очување баштине препуштено је појединцима и ентузијастима који разумеју њен значај и вредност.

Зашто смо спремни олако да се одрекнемо онога што смо наследили из прошлости? Да ли довољно бринемо о културном и историјском наслеђу, у Споровима у култури кроз примере из археологије, етнологије и историје уметности...

Како утицати на спречавање идентитетског брисања српског културног наслеђа? Када говоримо о културним добрима Републике Србије, каква је актуелна ситуација са споменицима на Косову и Метохији? Како тумачити извештај УНЕСКО да су српски споменици задржани на Листи светске баштине у опасности? Како се усмена грађа третира у сродним установама и организацијама у региону? Како очувати археолошка налазишта и да ли атрактивна локација вреди више од наше историје и идентитета? 

О овим питањима у Споровима у култури  говоре др Адам Црнобрња, археолог, председник Српског археолошког друштва,  Александра Момчиловић Јовановић, етнолог, виши кустос Музеја Југославије, др Јасмина С. Ћирић, историчар уметности, доцент Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу.

Емисију води Тања Живковић.

 

 

 

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње