среда, 07. авг 2024, 16:00
Музеј Апоксиомена и Мира Бртка
Саговорници: Никола Андријчић, Јерко Денегри и Мирослав Родић
Музеј Апоксиомена у Малом Лошињу јединствен је по томе што има само један изложени артефакт ‒ истоимени кип који се због своје очуваности сматра највреднијим што Хрватска поседује. Претпоставља се да је вајар овог кипа припадао Лизиповој сколи. Осам оваквих кипова постоји у свету, а пет их је сасвим очувано и налазе се у Бечу, Фиренци, Бостону, Ватикану и Малом Лошињу. Кип је пронађен случајно; белгијски подводни фотограф га је пронашао 1999. године и пријавио свој проналазак па је кип извучен из мора. Рестаурација уз помоћ међународних експерата механичким методама трајала је седам година. Пре него што је кип упао у море, и пре укрцавања, мишеви су ушли у рупу у левој нози кипа и оставили мноштво органског материјала (костица маслине, трешње, ловоров лист…) што је касније песак мумифицирао и то је помогло у датирању самог кипа а све је ово такође изложену у музеју.
Овог лета Весна Перић је посетила ово хрватско острво и забележила причу о Апоксиомену, а њен водич кроз овај музеј био је Никола Андријчић, који нам такође открива и нешто о самом археолошком наслеђу овог подручја, острва Цреса и Лошиња.
Други део емисије посвећујемо изузетној уметници Мири Бртки, чија је велика ретроспективна изложба „Будућност је иза нас” отворена у Националној галерији модерне и савремене уметности у Риму средином јула, и то је повратак уметнице у вечни града, у настојању да јој се одужи за све што је урадила од ’60-их година прошлог века на уметничкој сцени Рима. Чућемо разговор који је вођен у Музеју града Београда када је пре три године у овом простору била њена ретроспективна изложа „Рефлексије”. Саговорници су професор др Јерко Денегри, историчар уметности и ликовни критичар и Мирослав Родић, историчар уметности, директор Националне галерије и оснивач Фондације „Мира Бртка”.
Емисију води Тања Живковић.
Коментари