Читај ми!

Косовска вертикала између књижевности и повести

Гост „Гозбе“: Бошко Сувајџић

Када се у модерном јавном дискурсу помене реч „Косово“, гласови ненаклоњени српским повесним изборима воле да наглашавају да српски народ данас – и Србија као његова матична држава – „претерује“ у свом ослањању на епске архетипове и недовољно води рачуна о реалполитици и „објективној стварности“. Они неотесанији иду корак даље, па српски народ оптужују за „митоманију“ – опседнутост измаштаним наративима о самом себи који га спречавају да „разумно“, „трезвено“ и, опет, „објективно“ сагледа своје предности и недостатке, па самим тим и води „рационалну политику“.

Када се, међутим, чворишни појам Косова погледа из угла књижевне и епске баштине – утисак је супротан. Косово поље, та метафизичка копча Царства земаљског и Царства Небеског, национална ковачница и морално судилиште, ἀρχή и ἒσχατον српске историје – често делује профанисано, недостојно, па чак и укаљано када се њиме баве политичари и друштвени делатници данашњице. Косово тако постаје заветно место српског хришћанског наслеђа – истовремено овострано и онострано, људско и Божје, „над њим небо, под њим небо“.

Како се обликовао косовски циклус српске народне поезије, како је он утицао на народни препород и српску револуцију, каквог је трага оставио у модерној српској књижевности, и како утиче на нашу националну свест и поглед на свет у садашњости, разговараћемо са професором Филолошког факултета у Београду, стручњаком за српску народну књижевност и аутором књиге Кључ од Косова др Бошком Сувајџићем.

Аутор „Гозбе“: Никола Танасић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње