Потенцијал српске дијаспоре

Јован Филиповић и Александар Раковић

„Смрти нема има само сеоба" ова 'филозофија' Милоша Црњанског, између осталог, савршено пристаје природи и сентименту српског расејања. На сеобама дијаспора и данас расте. Матица се, шире гледано, само релативно смањује. Овај систем спојених судова функционише на различитим нивоима, у статистици али и у економији, финансијама, образовању, научним, културним и интелектуалним потенцијалима.

Kолико је тачно Срба у расејању још нико није успео да изброји. Процене се крећу од три до пет милиона. У свет се одлазило у више таласа, највише током двадесетог века. Срби су данас присутни и живе у готово сто земаља на различитим меридијанима планете. Највише их је у Америци, читав милон а у Европи најбројнини су у Немачкој, има их више од пола милиона.

Просечан Србин у дијаспори десетак година је млађи од оног у матици, образованији је и знатно богатији. Везан је за Српску православну цркву и завичајна удружења. Према матици је мање критичан и знатно је родољубивији. Хетерогени су и подељени, када је потребно уједињени, подједнако и тамо и овде.

Односи матице и расејања важни су колико и породични односи, какви су они данас, у чему се крије и колики је реални потенцијал дијаспоре за Речено и прећутано говоре Александар Раковић са Института за новију историју Србије и професор ФОН-а Јован Филиповић, председник Групе експетата за дијаспору и просперитет Србије.

Аутор емисије је Радован Пантовић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње