Читај ми!

Ирина Пејоска

Ирина Пејоска је харфисткиња, рођена у Београду.

 

Врло рано почиње да се интересује за музику и харфу. У току свог школовања постиже запажене резултате и уписује Факултет музичке уметности у Београду две године испред своје генерације (са само 16 година) у класи редовне професорке др ум. Милене Станишић и завршава га са просеком 10.00. До сада је освојила преко 20 награда на такмичењима у земљи и иностранству од којих је 1 првих и 4 награде лауреат такмичења. Носилац је престижног признања - студент генерације.

Због својих изузетних постигнућа добитница је Светосавске награде коју додељује Министарство образовања, науке и технолошког развоја Републике Србије, као и Награде града Београда за стваралаштво младих у области уметности за 2020. годину са квартетом харфи "Нас четири". 2022. године постаје стипендиста Фондације "Добар Глас". Добитница је награде и признања Аустријског културног форума 2020. године и награде "Ротари Дистрикт" клуба. Ирина је добитница Стипендије за изузетно надарене студенте Министарства просвете, науке и технолошког развоја као и Доситејеве стипендије за освојене резултате за 2018. годину. Као уметница која је свестрана, знатижељна и увек отворена за нову сарадњу, са камерним ансамблом "Агатос" добитница је награде "Оливера Ђурђевић" за најбољи камерни ансамбл Факултета музичке уметности у Београду. Победница је аудиције за оркестарску академију у Тоблаху (Италија).

Својим концертним наступима је обогатила нашу и инострану музичку сцену. Као солисткиња наступала је испред симфонијског оркестра Филолошко-музичког факултета у Крагујевцу, гудачког оркестра "Метаморфозис" на Међународном фестивалу харфе, са оркестром Факултета музичке уметности у Београду као и са оркестром музичке школе "Станковић". До сада је имала солистичке концерте у Великој дворани "Задужбине Илије М. Коларца", установи културе "Гуарнеријус", свечаној сали музичке школе "Станковић", концертној дворани главног града Индонезије, изразито респектабилном и луксузном ресорту The Sundanese Cultural Village Paseban, Галерији Матице Срба и исељеника, Културном центру Панчева као и у многим другим еминентним салама Србије.

Издвајају се њени концерти на Међународном фестивалу харфе на којем је изводила ретка и премијерна дела, поред којих је и имала мултимедијалне концерте, као и наступи на фестивалу младих композитора – КОМА. Пројекат "Монеове музичке боје" је њен први пројекат подржан од стране Министарства културе и информисања у оквиру којег је одржала 6 концерата по Србији као солиста, и као члан камерног ансамбла. Нешто што је Ирини посебно занимљиво и интересантно јесте нов и другачији приступ харфи, као и начине на које је могуће овај инструмент приближити широј популацији. Одатле произилази њена потреба да у своја харфистичка извођења инкорпорира различите аранжмане и да сарађује са извођачима и композиторима који негују разноврсне музичке стилове што је резултирало да је прва харфисткиња у Србији која је са ансамблом снимила албум класичних дела у џез аранжманима који је подржан од стране СОКОЈ-а.

Перманентно лично усавршавање, критичко преиспитивање и стално трагање за новим и квалитетнијим путевима начин је који доследно примењује остварујући и свој стваралачки стил, одакле произилази њено богато и активно похађање мастер курсева код еминентних харфиста као што су Ирина Цинк (Швајцарска), Милда Агазариан (Русија), Изабел Морети (Француска), Парк Стикни (САД), Силван Бласел (Француска), Јоел вон Лербер (Швајцарска), , Ијан Џонс (Велика Британија), Катерина Енгликова (Чешка), Клаудија Лучија Ламана (Италија), Кијара Педрецети (Швајцарска), као и Међународне летње школе "HarpMasters" у Швајцарској и Међународне летње школе "MusicAlp" у Француској.

Ауторка и уредница емисије Љубица Крминац


Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње