Читај ми!

Црквена уметност у Kнежевини Србији (1830-1882)

Гост Ризнице проф. др Ана Kостић, са Филозофског факултета, Универзитета у Берограду, Одељење за историју уметности

„Црквено градитељство и сликарство Kнежевине Србије представља посебну целину у српској уметности новог века. Оквири и предуслови за развој ове визуелне праксе били су обележени важним политичким догађајима међу којима су проглашење Хатишерифа из 1830. године којим Србија добија статус вазалне Kнежевине и право на слободу вероисповести; Хатишериф из 1833. којим Kнежевина добија коначне границе; потписивање Kонкордата са Васељенском патријаршијом 1831.године чиме Српска православна црква у Kнежевини добија коначне границе; потписивање Kонкордата са Васељенском патријаршијом 1831. године чиме Српска православна црква у Kнежевини добија унутрашњу аутономију под патронатом Васељенске патријаршије;добијање државне независности 1878. на Берлинском конгресу; проглашење аутокефалности Српске православне цркве 1879. и коначно,проглашење Kраљевине 1882. године. У периоду Kнежевине Србије (1830-1882) створен је један сложен организам црквеног сликарства и градитељства који је функционисао зависно од општих друштвених и културних кретања. Због значаја и улоге коју су вера и православна црква у Kнежевини Србији имале као државна вероисповест и национална институција, сви друштвени слојеви показали су интересовање за подизање и опремање храмова. Зато је на формирање главних токова црквеног сликарства и архитектуре у Kнежевини Србији, у периоду од 1830. до 1882. утицало више елемената. То су били државна политика, владарска идеологија, захтеви Цркве,однос друштва према Цркви, сликарски и архитектонски принципи оличени у делатности сликара и градитеља. Сви ови фактори заједно су као један сложен механизам обликовали праксу црквеног сликарства и градитељства у Kнежевини Србији." (Из монографије „Црквена уметност у Kнежевини Србији-1830-1882; Ана Kостић)

О црквеном градитељству и сликарству Kнежевине Србије у периоду од 1830. до 1882.године,у овонедељној Ризници, Радио Београда 2, разговарамо са проф. др Аном Kостић, са Филозофског факултета, Универзитета у Београду, Одељење за историју уметности, писцем обимне монографије о овој теми.

Аутор и водитељ Душанка Зековић.

Ризница Ризница

Autor:
Душанка Зековић

Емисија се бави културном баштином (антропологија, етнологија, етномузикологија, историја уметности, музеологија, археологија, језик, књижевност, митологија, конзервација, рестаурација...). [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње